archiv detailbudmerice: osmý svazek z řady stopy dávnej minulosti (vydavaťelstvo rak)

Budmerice: Osmý svazek z řady Stopy dávnej minulosti (Vydavaťelstvo Rak)

Anotace:

Slovenské Vydavatelství Rak vydalo již osmý svazek úspěšné populárně naučné edice Pavla Dvořáka „Stopy dávnej minulosti. Dejiny Slovenska v príbehoch a desiatich zväzkoch“, který je tentokrát věnovaný vzniku Osmanské říše a prvním tureckým výbojům na slovenské území.

Řada Stopy dávnej minulosti je literární paralelou stejnojmenného televizního cyklu.

Duchovním otcem celého projektu a autorem všech dílů je pak historik a novinář Pavel Dvořák, jenž je skvělým vypravěčem, který dokáže do každé knihy vybrat takové příběhy ze „slovenských“ dějin, které dohromady vytvářejí barvitý obraz sledovaného období.

Osmá kniha začíná katastrofální porážkou křesťanské armády a tragickou smrtí Ludvíka Jagellonského u Moháče roku 1526. Pokračuje nástupem Habsburků na uherský trůn poté, co zvítězili nad Janem Zápolským. Dále přibližuje turecké výpravy proti Vídni a rozdělení Uherského království na tři části: tzv. budínský pašalik, Uherské království a Sedmihradské knížectví. Nejvíce příběhů je ale věnováno tureckým útokům na dnešní Slovensko. Celá kniha pak končí smrtí sultána Sulejmana I. Nádherného.

Podobně jako všechny předchozí svazky je i ten nejnovější zajímavý nejen po stránce obsahové, ale i po stránce grafické. Jednotlivé příběhy jsou doplněny bohatým a atraktivním obrazovým doprovodem, který vhodně doplňuje hlavní text.

V současnosti mají všichni zájemci ještě jedinečnou možnost zakoupit na stránkách vydavatelství komplet všech osmi svazků řady „Stopy dávnej minulosti“ za zvýhodněnou cenu 88 euro.

 

Marek Zágora

 

Pavel Dvořák, Stopy dávnej minulosti 8. Smrť sultána Sulejmana. Slovensko v čase tureckých vojen, Vydavaťelstvo Rak, Budmerice 2016, 248 stran, cena na stránkách vydavatelství 13 euro

 

Z obsahu:

Prológ

Poklad palatína Leustacha

Rožňavské roky kardinála Bakócza

Sedliacka vojna Juraja Dóžu

Poselstvo Krstnej kaplnky

Bystrická revolúcia

Slovenský Wittenberg

Bitka pri Moháči

Lúpežní rytieri

Osmanské vojny na Slovensku

Korunovačné mesto

Krátká rozprava o plienení baníckeho mesta Dobšiná

Smrť sultána Sulejmana

Epilóg

 

Internet:

https://vydavatelstvorak.sk/shop/paveldvorak-autor/stopy-davnej-minulosti/stopy-davnej-minulosti-8-smrt-sultana-sulejmana-slovensko-case-tureckych-vojen

 

K některým předchozím dílům řady:

http://www.stavitele-katedral.cz/budmerice-stopy-davnej-minulosti-dejiny-slovenska-v-deseti-svazcich/

http://stavitele-katedral.cz/budmerice-stopy-davnej-minulosti-6-slovensko-v-stredoveku-cas-cudzich-kra%C4%BEov/

http://www.stavitele-katedral.cz/budmerice-stopy-davnej-minulosti-7-slovensko-na-konci-stredoveku/

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru