ARS AURO PRIOR

 

Římský císař Nero si prý natolik oblíbil jednu antickou sochu, že ji nechal svými řemeslníky pozlatit, aby byla ještě krásnější. Ukázalo se však, že drahý kov dílo umělce znehodnotil a zlato bylo opět pracně sejmuto. Z příběhu zaznamenaného spisovatelem Pliniem Starším vzniklo později rčení o tom, že umění může být vzácnější než zlato: ars auro prior.

Heslo v této podobě vymyslel a dotvořil polský humanista Prof. Dr. Jan Białostocki, který ho měl jako svoji mravní zásadu. Podrobně o tom pojednává jeho článek Ars auro prior, v: Myśl o sztuce i sztuka XVII i XVIII wieku, Warszawa 1970. Białostocki byl jeden z nejvýznamnějších světových historiků umění a já jsem jediný československý historik umění, který u něj studoval na Varšavské univerzitě ve speciálním semináři pro středověké a renesanční umění.

Stejně jako řada mých tehdejších polských spolužáků jsme toto heslo přijali jako osobní krédo. Poklady světového malířství, sochařství a architektury byly, jsou a budou pro nás víc než bohatství měřené penězi. Vyjadřuje to také naši službu dějinám umění a jejich propagaci. S tím souvisí také moje celoživotní tvůrčí aktivita.

Je pro mne velmi smutnou životní zkušeností, že devízu mého profesora Jana Białostockého, kterou jsme my jeho žáci přijali za svoje morální krédo, komerčně využívají v České republice (nikoliv v Polsku) někteří, kterým toto heslo nic neříká a  o profesoru Białostockém nikdy nic neslyšeli a ani od něj nikdy nic nečetli.

 

PhDr. Peter Kováč

historik umění

 

email:

kovac@stavitele-katedral.cz

 

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru