zaujalo nás detailumění v kině: za erotikou a neřestí do antických pompejí!

Umění v kině: Za erotikou a neřestí do antických Pompejí!

Stavitelé katedrál jsou mediálním sponzorem cyklu Umění v kině!

Další film z dokumentárního cyklu Umění v kinech zavede diváky na jedno z nejznámějších archeologických nalezišť světa. Ve filmu Pompeje – město hříchu se přeneseme o dva tisíce let zpátky, abychom prozkoumali méně známé, a často dokonce utajované příběhy tohoto města. Do českých kin uvádí unikátní dokument Aerofilms od 4. října 2021.

Dnes jsou Pompeje se svými čtyřmi miliony návštěvníků ročně nejznámějším archeologickým nalezištěm světa – unikátem, městem ztraceným a znovu nalezeným, které po zásluze patří na Seznam světového dědictví UNESCO. Jejich znovuobjevení ale nejdříve způsobilo v Evropě kulturní šok.

První archeologické práce vzešly z nařízení Karla III. Španělského v roce 1748. Odhalily poklady, sochy, fresky, mozaiky i předměty každodenní potřeby, ale také honosné vily i obyčejné domy, které dodnes stojí památkou živoucímu místu, které se ve své době mohlo pyšnit zahradami, fontánami a úchvatnými venkovními malbami. Spolu s tím, k veliké nelibosti mravokárců, vyšlo na světlo světa ale i všudypřítomné erotické umění.

K tomuto tématu náš speciální článek:

http://www.stavitele-katedral.cz/skandaly-v-umeni-erotika-a-pornograficke-umeni-z-antickych-pompeji/

Jaký byl život obyvatel Pompejí, jejichž pozůstatky zůstaly pohřbené pod vulkanickým popelem spolu se zbytkem města, ukazuje dokumentární snímek Pompeje – město hříchu. Zachycuje je někde mezi mýtem a realitou, minulostí a současností.

„Jejich příběh byl už tolikrát odvyprávěn prostřednictvím fotografií a kinematografie. Hrozí tak, že se budete uchylovat ke stereotypům. Rozhodl jsem se proto, že Pompeje vykreslím jako entitu pulzující vlastním životem, který je i po dvou tisících letech zdrojem inspirace a nových objevů,“ říká režisér Pappi Corsicato.

Průvodkyní po dlážděných cestách Pompejí, mezi ruinami chrámu bohyně Isis, Jupiterova chrámu i městských lázní, nám bude oceňovaná herečka Isabella Rossellini. Doprovází ji původní hudba složená pianistou Remem Anzovinem.

Podzimní série dokumentárních filmů Umění v kině bude pokračovat snímkem Raffael – mladý génius.

 

Pompeje – město hříchu, režie: Pappi Corsicato, IT, 2020, 83 minut, filmem provází Isabella Rossellini

 

Přehled kin, kde se film v říjnu 2021 promítá:

https://www.aerofilms.cz/program-kin/?dotaz=pompeje-mesto-hrichu


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru