zaujalo nás detailolomouc: příběh údajně zničené polské madony z nisy má díky olomoucké výstavě gotické madony na lvu svůj happy end

Olomouc: Příběh údajně zničené polské Madony z Nisy má díky olomoucké výstavě Gotické Madony na lvu svůj happy end

Happy end je nejvýstižnější termín pro historický objev, který zůstane už natrvalo spjatý s výstavou Gotické Madony na lvu v Arcidiecézním muzeu Olomouc. Během přípravy tohoto mezinárodního projektu totiž odborníci rozpoznali v jedné ze soch v depozitáři muzea Trůnící Madonu z Nisy - vzácnou památku ze 14. století, která byla považovaná za ztracenou a zničenou.

Objevená památka se po skončení výstavy vrátí po desítkách let do Polska.Během přípravy mezinárodní výstavy Gotické Madony na lvu, která probíhá od 13. února do 11. května v olomouckém Arcidiecézním muzeu, odborníci identifikovali jednu ze soch v depozitáři Muzea umění Olomouc jako vzácnou památku slezského sochařství třetí čtvrtiny 14. století, a to Trůnící Madonu z Nisy. Bezmála metr vysoká socha z lipového dřeva byla přitom dosud považovaná za zničenou.

„Zjistili jsme, že socha byla 12. března 1945 z Polska odvezena v obavě před bombardováním Nisy a uložena ve farním kostele v Javorníku. Její další osudy na našem území ale zatím zůstávají zahaleny tajemstvím. Každopádně počátkem šedesátých let se objevila v expozici na hradě ve Šternberku," přiblížila téměř detektivní pátrání kurátorka olomoucké výstavy Jana Hrbáčová.

Do olomouckého depozitáře pak byla podle ní socha převezena v roce 1974, kdy byla expozice v kapli šternberského hradu v rámci normalizace zrušena.

Muzeum už podle ředitele Michala Soukupa zahájilo jednání s českým ministerstvem kultury a s polskou stranou o navrácení jedinečné gotické památky.

Výstavu již dokonce navštívila polská velvyslankyně Grazyna Bernatowicz, aby si nejen sochařský unikát prohlédla, ale také aby doladila detaily předání.  „Paní velvyslankyně byla nadšená krásou gotické řezby a zachovalým stavem Madony.

Obdivovala i její líbezný úsměv, který je pro slezské sochy druhé poloviny 14. století tak typický. Nepochybovala, že v Polsku tento objev vzbudí velkou pozornost, a to nejen pro uměleckohistorickou hodnotu sochy, ale také jako zacelení další jizvy po válečném utrpení polského národa," popsal srdečnou atmosféru setkání Soukup.

„Paní velvyslankyně navrhla, že ke slavnostnímu, protokolárnímu předání Madony dojde na přelomu března a dubna na půdě polského velvyslanectví," doplnil Soukup. Socha se podle něj vrátí zpět do polské Nisy, ale až po skončení olomoucké výstavy.

Mezinárodní výstavní projekt Gotické Madony na lvu | Splendor et Virtus Reginae Coeli v Arcidiecézním muzeu vznikal celé čtyři roky. Do 11. května představuje patnáct Madon zapůjčených z Polska, Německa, Rakouska i pařížského muzea Louvre, které reprezentují pozoruhodný fenomén evropského vrcholně gotického sochařství - zobrazení Panny Marie sedící či stojící na lvu.

(oficiální tisková zpráva  Arcidiecézního muzea Olomouc)

 

Foto: Trůnící Madona z Nisy, Slezský řezbář, kolem 1370-1380, Lípa (?), 89 × 38 × 17 cm, vzadu vyhloubeno. Foto poskytlo Arcidiecézním muzeu v Olomouci.

K výstavě:

http://www.stavitele-katedral.cz/olomouc-vystava-goticke-madony-na-lvu-splendor-et-virtus-reginae-coeli-gothic-madonnas-on-a-lion/

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru