archiv detailvídeň (wien): uměleckohistorické muzeum představuje arcimboldovy obrazy, které bývaly kdysi v praze (arcimboldo: wiederentdeckt)

Vídeň (Wien): Uměleckohistorické muzeum představuje Arcimboldovy obrazy, které bývaly kdysi v Praze (Arcimboldo: Wiederentdeckt)

Až do 15. února 2015 vystavuje Uměleckohistorické muzeum ve Vídni (Kunsthistorisches Museum Wien) ve své stále expozici dva vzácné obrazy manýristického malíře Giuseppe Arcimbolda (1526‒1593), které za třicetileté války švédští vojáci ukradli z Pražského hradu.

Italský umělec, považovaný za předchůdce všech surrealistů, skládal „portréty“ žen a mužů jako mytologických osob či alegorií z nejroztodivnějších předmětů, plodů, květin i živočichů. Obě malby zapůjčené do Vídně ze soukromé sbírky představují Flóru, římskou bohyni rozkvetlé přírody. Proto jsou její hlava a oblečení složeny z nejrůznějších květů.

Jednou je Flóra zobrazena jako ctnostná žena, podruhé s obnaženým prsem jako prostitutka, tzv. Flóra meretrix. Arcimboldo udivuje svou fantazií. Jsou to realisticky namalované květinové fantazijní koláže, unikátní v celých dějinách umění.

Historie obou obrazů je dobře známa. Arcimboldo je na konci 16. století namaloval v Miláně a poslal do Prahy přímo Rudolfovi II. jako poděkování za císařovu přízeň. Po rabování Prahy v roce 1648 Švédové odvezli obě varanty Flóry do Stockholmu, kde se vyskytují v inventářích umělecké sbírky královny Kristýny. V jejím majetku zůstaly až do abdikace v roce 1654. Pak přešly do soukromého vlastnictví, na čas se ztratily z obecného povědomí, a až v roce 1965 se vynořily jako atrakce na londýnské aukci.

Cudná i erotická Flóra je na osm měsíců vystavena ve Vídni v sousedství dalších Arcimboldových obrazů a také vedle Aachenova portrétu Rudolfa II. Celá tato kolekce skvostů evropského manýrismu byla kdysi ozdobou Obrazárny Pražského hradu.

 

Foto Peter Kováč

 

Arcimboldo: Wiederentdeckt, Kunsthistorisches Museum Wien, Maria-Theresien-Platz, 1010 Wien, otevřeno denně 10 – 18 hodin, ve čtvrtek do 21 hodin

 

 

Internet:

http://www.khm.at/besuchen/ausstellungen/arcimboldo-wiederentdeckt/

 

 

Oficiální anotace muzea:

Giuseppe Arcimboldo (1526‒1593) wurde vor allem als Erfinder der so genannten "Kompositköpfe" berühmt, die sich aus verschiedenen Gegenständen (Früchten, Tieren, Blumen etc.) zusammensetzen und auf diese Weise eine Allegorie bzw. Personifikation ergeben. Einen Höhepunkt unter diesen Gemälden – von denen Arcimboldo insgesamt ca. 30 gemalt hat und das Kunsthistorische Museum vier Stück besitzt – bilden die beiden außerordentlich reizvollen Schöpfungen der Flora, deren Provenienz sich bis zu Rudolf II. zurückverfolgen lässt. Die beiden Meisterwerke, die sich heute in Privatbesitz befinden, sind nun zum ersten Mal in ihrer Geschichte der breiten Öffentlichkeit zugänglich. Im Januar 2014 wurden sie in Madrid ausgestellt und nun sind die beiden Bilder in Wien erstmals nach fast 400 Jahren wieder mit dem Bestand der kaiserlichen Sammlung Rudolfs II. vereint: Gemeinsam mit Arcimboldos berühmten Kompositköpfen aus der Gemäldegalerie sind sie bis Februar 2015 im Kunsthistorischen Museum zu sehen.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru