archiv detailpraha: vyšla podnětná monografie věnována životu a dílu jeronýma pražského

Praha: Vyšla podnětná monografie věnována životu a dílu Jeronýma Pražského

Pražské nakladatelství Argo vydalo jako 45. svazek úspěšné edice Každodenní život objevnou monografii profesora Františka Šmahela věnovanou osobnosti Husova současníka a spolupracovníka Jeronýma Pražského, kterým se autor průběžně zabývá již od 60. let minulého století.

František Šmahel napsal o Jeronýmovi první monografii již v roce 1966 (Jeroným Pražský. Život revolučního intelektuála). Při srovnání obou Šmahelových prací o životě a díle mistra Jeronýma je více než zřejmé, že se autorův pohled na složitou Jeronýmovu osobnost postupně měnil. Podobně došlo i k upřesňování některých poznatků z jeho života i díla.

Kniha, která je určena především odborné části čtenářů, je rozdělena do tří částí. První část je nazvaná jednoduše „Curriculum vitae", které je doplněno třemi sondami a exkurzy. Dalo by se předpokládat, že tato část bude nejrozsáhlejší, ale opak je pravdou. Jeronýmův „životopis" zaujímá v celé knize jen asi čtvrtinu textu. Přesto v něm nalezneme spoustu nových a především upřesňujících informací.

František Šmahel si všímá zejména Jeronýmova působení na univerzitách v zahraničí (Oxford, pařížská Sorbonna, Kolín nad Rýnem, Heidelberg), kde se většinou setkal s odmítáním svých názorů. Významnou roli pak sehrál i při šíření myšlenek a „díla" oxfordského profesora Jana Wyclifa. Přínosem jsou určitě i nové doklady Jeronýmovy neformální diplomatické činnosti ve službách českého krále Václava IV. Lucemburského.

Velký prostor je věnován Jeronýmovu pobytu a následnému procesu v Kostnici, na jehož konci byl jako Husův a Wyclifův stoupenec odsouzen k smrti na hranici. Šmahel zařadil do sond a exkurzů přehled dochovaných rukopisů s akty k tomuto procesu.

Jeroným Pražský je představen především jako velice vzdělaný intelektuál v Husově stínu, který si stál za svými názory ještě více než samotný Hus. Na svou dobu byl také hodně zcestovalý, o čemž svědčí např. i jeden z exkurzů o Jeronýmově pouti do Jeruzaléma. Právě tato stať je velice pěknou kulturněhistorickou sondou o okolnostech putování do Svaté země na přelomu 14. a 15. století.

Podnětná je bez pochyby i autorova interpretace nacionálně laděné polemiky Dětřicha Niema o původu Slovanů a Germánů.

Druhá část knihy je věnována především Jeronýmovu filozofickému dílu. František Šmahel se zabývá hlavně pražským, pozdně středověkým sporem o všeobecniny (universalia realia). Tato část je pro historiky, kteří nejsou zároveň filozofy, docela velký oříšek.

Na závěr druhé části zařadil autor stať, v níž vyvrátil nedávné tvrzení Ivo Kořána o vlastnictví knih, jež prý patřily Jeronýmovi. Ve skutečnosti sice patřily Jeronýmovi, ale Jeronýmovi - Jaroslavovi ze Skutče. Objevná je pak následující příloha, v níž profesor Šmahel uvádí autory a díla citovaná ve spisech Jeronýma Pražského.

Poslední, nejrozsáhlejší oddíl je soupisem Jeronýmových děl, která František Šmahel rozdělil celkem do devíti skupin. Ve třetí části předkládá autor výsledky svého mnohaletého bádání, kdy navázal na své předchůdce (Jan Sedlák, Václav Novotný, František Michálek Bartoš). Spolu s Gabrielem Silagim připravil edici Jeronýmova díla, která nedávno vyšla v Corpus Christianorum - Continuatio mediaevalis 222.

Do prvního oddílu zařadil kvestie a polemiky, do druhého pak texty o štítu křesťanské víry, do třetího „Chválu svobodných umění" z roku 1409, ve čtvrtém nalezneme „Odpřísáhnutí" z 11. září 1414, v následujícím „Odvolání" s předmluvou z 23. září 1414, v šestém oddílu jsou listy, v sedmém Polemiky proti Jeronýmovi Pražskému, osmém díla, jež se bohužel nedochovala, do poslední části pak byly zařazeny „Spisy pochybné". Autor rozebírá podrobněji obsah každého díla, takže o některých je pojednáno v malých „studiích".

Velice rozsáhlý je seznam vydaných pramenů a literatury, nechybí podrobný seznam rukopisů, jež jsou v práci zmíněny. Složitá osobnost Jeronýma Pražského je zajímavá nejen pro badatele od nás, ale i ze zahraničí, jak dokládají studie z posledních let.

Součástí publikace je i pěkná, převážně barevná obrazová příloha, což není u publikací z Arga příliš obvyklé, bohužel se čísla jednotlivých reprodukcí neshodují s čísly, jež jsou pak uvedena v samotném textu.

Podnětná kniha „Život a dílo Jeronýma Pražského. Zpráva o výzkumu" je ukázkovou vědeckou prací, která by se měla stát základním pilířem pro další badatele, kteří se budou zabývat osobností Jeronýma Pražského a zejména pak jeho dílem, jež zaujímá významné místo i v dějinách filozofie.

 

Marek Zágora

 

František Šmahel, Život a dílo Jeronýma Pražského. Zpráva o výzkumu, Argo, Praha 2010, 390 stran, doporučená cena 398 Kč.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru