Nakladatelství Lidové noviny vydalo v roce 2009 monumentální kolektivní publikaci věnovanou rodu Přemyslovců s podtitulem „Budování českého státu". S jejím vydáním se původně počítalo již v roce 2006, kdy jsme si připomínali sedm set let od smrti Václava III., jímž vymřeli Přemyslovci po meči.
Práce na knize se ale nakonec protáhly a na výsledku to je znát. Její vydání se pak stalo jednou z největších knižních událostí roku. Jedná se svým rozsahem o zatím největší a zároveň nejucelenější souhrn nejnovějších výsledků bádání o knížatech a králích z rodu Přemyslova. Na jejím vzniku se podíleli největší znalci přemyslovského období, především historici, archeologové a historici umění.
Velký úspěch „Přemyslovců" přiměl nakladatelství, aby se dalo do přípravy dalších svazků, jež mají postupně představit všechny u nás vládnoucí rody. Na konci roku 2012 vyšel druhý svazek výjimečné edice „České panovnické dynastie" nazvaný „Lucemburkové. Česká koruna uprostřed Evropy", který Nakladatelství Lidové noviny připravilo ve spolupráci s Centrem medievistických studií.
Také tato publikace je dílem početného kolektivu předních českých i zahraničních odborníků (Daniela Dvořáková) na lucemburské období v čele s hlavními editory, profesory Františkem Šmahelem a Lenkou Bobkovou. Mezi více než padesáti autory najdeme představitele tří generací, kteří společně „vytvořili" dílo, které ve výsledku (a nejen počtem stran) překonává první svazek o Přemyslovcích.
Lucemburkům byla v posledních letech věnována mimořádná pozornost, o čemž svědčí především úspěšné mezinárodní výstavní projekty, jež postupně představily kulturu a zejména pak umění za vlády Karla IV., Zikmunda a naposledy Jan Lucemburského. „Součástí" všech výstav byly zajímavé a podnětné vědecké publikace doplněné katalogem, které se ihned zařadily mezi významné položky odborné literatury.
První svazek edice „České panovnické dynastie" předurčil základní podobu druhého, „lucemburského" dílu, jenž přibližuje nejen období vlády čtyř českých králů: Jana, Karla IV., Václava IV. a Zikmunda, ale významné místo je věnováno také Lucemburkům vládnoucím na Moravě (Jan Jindřich, Jošt Lucemburský). Bylo to právě České království spolu s Moravským markrabstvím, jež byly lucemburskou doménou a základnou.
Větší pozornost je dopřána také „lucemburským" ženám, jež byly historiky většinou přehlíženy (manželky jednotlivých králů, anglická královna Anna Lucemburská).
Kniha je rozdělena na tři hlavní části. První představuje období vlády prvních Lucemburků, Jana Lucemburského a jeho syna Karla IV., jenž zemřel roku 1378. Tento rok považují i samotní autoři za významný mezník, což je dáno nejen úmrtím českého krále a římského císaře Karla IV., ale také vypuknutím papežského rozkolu, který výrazným způsobem ovlivnil dějiny téměř celé Evropy. Rok 1378 zároveň pomyslně rozděluje celou vládu lucemburské dynastie u nás na dvě přibližně stejně dlouhá období.
Druhá část publikace je věnována královské vládě, prezentaci majestátu a rozkvětu kultury, k němuž došlo především za vlády Karla IV., ale ani jeho synové Václav IV. a Zikmund Lucemburský nezůstávali pozadu. Závěrečná část pak přibližuje období vlády třetí a zároveň poslední generace Lucemburků, Václava IV. a jeho nevlastního bratra Zikmunda, jehož smrtí v prosinci 1437 vymřeli u nás vládnoucí Lucemburkové po meči.
První a třetí část začínají úvodními texty, jež zasazují daná období (1310-1378 a 1378-1437) do celoevropského kontextu. Úvodní stať prostředního oddílu, jenž zabírá více než jednu třetinu knihy, přibližuje duchovní život, kulturu a umění v lucemburském období.
Hlavní části jsou ještě dál členěny na menší oddíly. Zajímavé jsou texty představující některé méně známé členy dynastie (Prokop, Jan Zhořelecký) a také ty, jež se věnují významným osobnostem lucemburské éry. Jedná se často o velice vlivné osobnosti, jež ale jakoby stály ve stínu Lucemburků (Petr z Aspeltu).
Velice podnětné jsou i texty oddílu nazvaného „Stopy a paměť lucemburské éry", v němž jsou přiblíženy vybrané „kapitoly" z dějin lucemburské dynastie (např. bitva u Kresčaku, Vita Caroli, Zlatá bula Karla IV., lucemburské mincovnictví, dvorské řády Lucemburků, pohled na lucemburské Čechy očima francouzských literátů nebo diví muži v Bibli Václava IV.).
Kniha představuje v plné šíři pestrost bádání o lucemburském období. Základ sice tvoří politické a církevní dějiny, ale v publikaci nalezneme také četné příspěvky přibližující rituály, ceremonie a festivity, jejichž studiu je zejména v posledních letech věnovaná velká pozornost (korunovace, svatby, pohřby, turnaje, lenní přísahy). Nechybí rovněž stati věnované životu a fungování panovnického dvora, městům a královským hradům.
Období vlády Lucemburků je významné i z hlediska dějin umění a vzdělanosti. Praha jako rezidenční město panovníků Svaté říše římské a zemí Koruny české se stala významným uměleckým centrem. Jedním z nejzářivějších klenotů a zároveň pomníkem lucemburské doby je gotická Svatovítská katedrála, jejíž vznik je úzce spjat s rodinou Petra Parléře.
Za Lucemburků se dařilo také malířství a sochařství. Skutečným skvostem je bez pochyby výzdoba královského hradu Karlštejna. Lucemburská vláda je ale i dobou rozkvětu písemné kultury. Na poli vzdělanosti pak bylo bez pochyby největším počinem založení pražské univerzity.
Velkým plusem nádherné, reprezentativní knihy je její bohatý obrazový doprovod (více než šest set barevných fotografií, velké množství mapek a kresebných rekonstrukcí) opatřený podrobnějšími popiskami, jež čtenáře neunavují, ale naopak rozumně doplňují hlavní texty.
Monumentální publikace „Lucemburkové. Česká koruna uprostřed Evropy" je jednou velkou poctou dynastii, jež u nás vládla sice jen v letech 1310 až 1437, ale jejíž členové se významně zapsali nejen do našich dějin, ale i do dějin evropských.
Úžasná publikace zaujme nejen svým obsahem (i pouhé listování v ní je velkým zážitkem), ale také svými rozměry a grafickou úpravou, jež jsou, jak bylo uvedeno výše, částečně dány prvním svazkem věnovaným Přemyslovcům. Kniha je určena nejen široké laické veřejnosti, ale také odborníkům.
Nakladatelství Lidové noviny připravuje k vydání další svazky ambiciózní edice „České panovnické dynastie". Jako třetí v pořadí by měla vyjít publikace nazvaná „Husitské století", po ní by měli následovat Jagellonci. Habsburkům by nakonec měly být věnovány dva svazky.
Marek Zágora
František Šmahel - Lenka Bobková (eds.), Lucemburkové. Česká koruna uprostřed Evropy, Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2012, 930 stran, doporučená cena 1799 Kč.
K prvnímu svazku edice „České panovnické dynastie":
http://stavitele-katedral.cz/praha-rod-premyslovcu-se-dockal-prvni-komplexni-monografie/
Obsah knihy:
I. První Lucemburkové na českém trůně (1310-1378)
Lenka Bobková: Na prahu pozdního středověku
Panovník, země, společnost
Jana Fantysová-Matějková: Lucemburské kořeny
Zdeněk Žalud: Jan Lucemburský a česká šlechta
Lenka Bobková: Český král a hrabě lucemburský Jan
Lenka Bobková: Lucembursko-přemyslovský dědic Českého království Karel IV.
Lenka Bobková: Římský král a císař Karel IV.
Zdeňka Hledíková: Církevní politika Karla IV.
Václav Ledvinka: Caput regni. Pražská města za vlády Lucemburků
Lenka Bobková: Koruna království českého za vlády Lucemburků
Jana Fantysová-Matějková: Lucembursko: od hrabství k vévodství
Portréty členů dynastie
Božena Kopičková - Jana Fantysová-Matějková: Dvě manželky Jana Lucemburského
Robert Antonín: Jan Jindřich
Jana Fantysová-Matějková: Václav Lucemburský
Marie Bláhová: Čtyři ženy Karla IV.
Jana Fantysová-Matějková - Lenka Bobková: Lucemburské nevěsty
Osoby a osobnosti ve stínu Lucemburků
Dana Dvořáčková-Malá - Jakub Razim: Janův soupeř Jindřich Korutanský a jeho žena Anna
Kateřina Charvátová: Eliška Rejčka a její partner Jindřich z Lipé
Zdeňka Hledíková: Pražští biskupové za vlády Lucemburků Jana a Karla
Rituály, ceremonie, festivity
Václav Žůrek: Korunovace a český korunovační řád Karla IV.
Kateřina Kubínová: Korunovace Karla IV. v Říši a v Římě
Martin Nodl: Sňatky a svatební slavnosti
Marie Bláhová: Rituály panovnické moci - lenní a holdovací přísahy
Jana Fantysová-Matějková - Zdeněk Žalud: Turnaje a dvorské slavnosti
Mlada Holá: Adventus regis
Milena Bravermanová: Pohřby a hroby lucemburských králů
Stopy a paměť lucemburské éry
Zdeněk Žalud: Bitva u Kresčaku a Lucemburkové
Pavlína Cermanová: Lucemburští panovníci v apokalyptických proroctvích
Martin Nodl: Vita Caroli
Martin Nodl: Maiestats Carolina
Lenka Bobková: Zlatá bula Karla IV.
Marie Bláhová: Karlova cesta do Avignonu roku 1365
František Šmahel: Cesta císaře Karla IV. do Paříže 1377-1378
II. Královská vláda, prezentace majestátu a rozkvět kultury
František Šmahel: Duchovní život, kultura a umění za vlády Lucemburků
Královský dvůr, panovnická sídla a správa České koruny
Zdeněk Žalud: Dvůr Jana Lucemburského
Lenka Bobková - Zdeněk Žalud: Dvůr Karla IV.
Ivan Hlaváček: Dvůr Václava IV.
Petr Elbel: Dvůr Zikmunda Lucemburského
Jaroslav Čechura: Královská komora a královské finance lucemburské epochy
Robert Šimůnek: Královská města
Robert Novotný: Lenní soustava v lucemburské epoše
Petr Chotěbor: Pražský hrad doby lucemburské
Tomáš Durdík: České královské hrady doby lucemburské
Miroslav Plaček: Hrady založené markrabaty moravskými z rodu Lucemburků
Klára Benešovská: Janova sídla a místa jeho hrobů
Klára Benešovská: Pražská sídla Václava IV.
Osoby a osobnosti ve stínu Lucemburků
Dana Dvořáčková-Malá: Petr z Aspeltu
Martin Čapský: Opavská a ratibořská knížata ve službách Lucemburků
Mlada Holá: Slezská knížata na lucemburském dvoře
Marie Bláhová: Kancléři na dvoře Jana a Karla
Ivan Hlaváček: Kancléři na dvoře Václava IV.
Milada Říhová: Lékaři u královského dvora Lucemburků
Robert Novotný: Milci a nižší šlechta na dvoře Václava IV.
Stopy a paměť lucemburské éry
Tomáš Krejčík: Erby a nobilitační listiny
Vladimír Růžek: Erbovní výzdoby na hradě Laufu u Norimberka
Vladimír Růžek: Říšský a český erbovník Václava IV. a čeští heroldi
Jiří Militký: Lucemburské mincovnictví
Dana Stehlíková: Poklady ze Slezské Středy a ze St. Mariensternu v reprezentaci Lucemburků
Milada Studničková: Dvorské řády Lucemburků
Martin Musílek: Městské elity ve službách Lucemburků
Umění a vzdělanost za vlády Lucemburků
Jiří Kuthan: Praha v době lucemburské - rezidenční město vladařů Svaté říše římské a Koruny české
Klára Benešovská - Ivo Hlobil - Zuzana Všetečková: Katedrála
Ivo Hlobil: Parléři
Jan Royt: Umělecká výzdoba hradu Karlštejna
Karel Otavský: Relikvie, relikviáře a královské insignie
Hana Hlaváčková: Knižní umění na lucemburském dvoře
Milena Bartlová: Umění mezi zbraněmi
Martin Nodl: Lucemburští panovníci a pražská univerzita
Marie Bláhová: Písemná kultura
Pavlína Rychterová: Překladatelství zábavné a nábožensky vzdělávací literatury
Pavlína Cermanová: Kronikáři, učenci a literáti na dvoře Václava IV. a Zikmunda
Stopy a paměť lucemburské éry
Klára Benešovská - Kateřina Kubínová: Klášter Na Slovanech - Emauzy
František Šmahel: Záhada nejstarší pečeti Univerzity Karlovy
Jan Royt: Votivní obraz Jana Očka z Vlašimi
III. Třetí generace Lucemburků na českém trůně (1378-1437)
František Šmahel: Evropské panorama 1378-1437
Panovník, země, společnost
Ivan Hlaváček: Nevděčné nástupnictví Václava IV.
Ivan Hlaváček: Václav IV. na říšském stolci
Eva Doležalová: Spor krále Václava s arcibiskupem Janem z Jenštejna
Robert Novotný: Spor Václava IV. s panstvem
Petr Čornej: Národnostní poměry ve městech na přelomu 14. a 15. století
Eva Doležalová: Židé v českých zemích za panování Lucemburků
Pavel Soukup: Václav IV. a reformní hnutí
Daniela Dvořáková: Zikmundova vláda v Uhrách
Petr Elbel: Jan Soběslav a Prokop
Tomáš Baletka: Jošt Lucemburský - markrabě moravský, braniborský a král římský
Daniela Dvořáková: Zikmund se ujímá své role v Říši
Petr Čornej: Zikmundův boj o otcovu korunu
Petr Čornej: Bojiště slávy a porážek
Portréty členů dynastie
Lenka Bobková: Jan Zhořelecký
Božena Kopičková: Královny Johana a Žofie
Marek Suchý: Anna Lucemburská, anglická královna
Daniela Dvořáková: Marie Uherská a Barbora Celská
Petr Elbel: Vlašimský epilog dynastie: Markéta z Lucemburku na Úsově
Osoby a osobnosti ve stínu Lucemburků
Zdeňka Hledíková: Arcibiskupové a kaplani za Václava IV.
Stopy a paměť lucemburské éry
Martin Nejedlý: Rodová pověst Lucemburků o víle Meluzíně
Jan Royt: Lucemburský rodokmen
Martin Nejedlý: Vyslanec Eustach Deschamps a jeho dojmy z Čech
Martin Nejedlý: Lucemburské Čechy očima francouzských literátů
František Šmahel: Diví muži v Bibli Václava IV.
Václav Žůrek: Korunovace manželek Václava IV.
Roman Zaoral: Joštovy dukáty a moravské mince
Chronologický přehled
Rodokmen Lucemburků
Copyright (c) 2008
stavitele-katedral.cz |
Tisk |
Kontakty |
XHTML 1.0 Strict |
Statistiky toplist |
Zpět nahoru