Univerzita Karlova vydala v Nakladatelství Karolinum publikaci „Nejstarší listiny Univerzity Karlovy“ o dvou mimořádně významných dokumentech, které získala v roce 670. výročí svého založení a které vnášejí nové světlo do jejích počátků.
Prvním dokumentem je originál listiny papeže Klimenta VI. z 26. ledna 1347, která obsahuje papežský souhlas se založením vysokého učení v Praze. Druhým je notářský instrument, iniciovaný pražskou kapitulou a datovaný 30. června 1347, s opisem listiny s papežským souhlasem a výčtem svědků stvrzujících autentičnost opisu.
Listiny byly určeny pro pražského arcibiskupa a z jeho archivu či archivu svatovítské kapituly se za zatím neznámých okolností dostaly až do soukromého majetku. Univerzitě byly nabídnuty v druhé polovině června 2018. Pravost listin ověřili přední odborníci na paleografii a diplomatiku a obě písemnosti byly následně uloženy v Archivu Univerzity Karlovy, kde jsou nadále zkoumány.
Publikace „Nejstarší listiny Univerzity Karlovy“ přináší celkem čtyři doprovodné texty. Ivan Hlaváček se zabývá oběma dokumenty v rámci zakládacích dokumentů Univerzity Karlovy, které se dochovaly, resp. byly ztraceny na konci 2. světové války. Pozornost rovněž věnuje i fungování papežské kanceláře, kde vznikla první listina. Součástí textu je bohatá fotodokumentace obou nově objevených listin a jejich uložení. Přílohy pak přinášejí faksimile obou dokumentů, přepis jejich latinského textu a překlad do češtiny.
Blanka Zilynská přibližuje nejdůležitější momenty v dějinách Univerzity Karlovy od jejích počátků až do husitských válek. Jan Royt pojednal o nejstarší dochované univerzitní pečeti, o níž se v posledních letech vedou živé diskuze, a insigniích, přesněji žezlech jednotlivých fakult.
Historická žezla čtyř původních fakult jsou bohužel s vysokou pravděpodobností navždy ztracena. V roce 1882 byla pražská univerzita rozdělena na českou a německou. Německá univerzita si přivlastnila historické insignie, a proto byly pro českou univerzitu vytvořeny insignie nové, které se stále používají. Postupně pak přibývala i další žezla nových fakult. Všechna žezla jsou představena stručným popisem a fotografií.
Poslední text Petra Svobodného informuje o stavu obou pokladů a jejich současném uložení v Archivu Univerzity Karlovy. Listiny jsou v současnosti stále zkoumány odborníky, kteří se snaží např. vypátrat osudy obou dokumentů od doby jejich vzniku až do novověku. Výsledky bádání budou uveřejněny později.
Oba významné dokumenty bohužel není možné v současné době dlouhodoběji vystavit, je ale možné, že budou širší veřejnosti představeny alespoň krátkodobě, i když jen asi uložené ve schránce, v níž je měl uložené i jejich poslední majitel.
Marek Zágora
Jan Royt (ed.), Nejstarší listiny Univerzity Karlovy, Karolinum, Praha 2018, 63 stran, doporučená cena 200 Kč
Obsah:
Úvodní slovo rektora Univerzity Karlovy
Ivan Hlaváček, Dobrodružství poznávání prehistorie a počátků Univerzity Karlovy
Blanka Zilynská, Počátky Univerzity Karlovy ve světle nově objevených listin
Jan Royt, Pečeť a insignie Univerzity Karlovy
Petr Svobodný, Zakládací listiny v Archivu Univerzity Karlovy
Internet:
http://www.cupress.cuni.cz/ink2_stat/index.jsp?include=podrobnosti&id=20115
K oběma dokumentům:
http://www.stavitele-katedral.cz/praha-univerzita-karlova-ziskala-dve-vzacne-listiny-ze-14-stoleti/
Copyright (c) 2008
stavitele-katedral.cz |
Tisk |
Kontakty |
XHTML 1.0 Strict |
Statistiky toplist |
Zpět nahoru