archiv detailpraha: kdo skutečně objevil ameriku? nové historické dvd na novinových stáncích

Praha: Kdo skutečně objevil Ameriku? Nové historické DVD na novinových stáncích

Filmexport Home Video ve středu 18. ledna 2012 nabídl zájemcům v edici HISTORY hodinu a půl trvající dokument o hypotézách kdo a jak kdysi objevil Ameriku, a to dávno před Kolumbem. Zajímavý dokument, natočený v USA v roce 2010, přináší důkazy z různých vědních oborů o možných kontaktech Polynésanů, Japonců, Číňanů, ale také Vikingů, Irů a možná i Izraelců s Amerikou.

Nic tady nemá nádech laciné senzačnosti. Nálezy a objevy jsou komentovány odborníky, kteří spíše hýří skepsí, než aby nekriticky potvrzovali senzační informace. Právě tím je dokument cenný. Na vlastní oči divák spatří archeologické nálezy, totožnou keramiku, podobnou stavbu lodí, shodné plodiny i objevy starých map a to vše s odborným hodnocením, zda může nebo nemůže jít o věrohodný důkaz.

Obecně se ví, že Leif Eriksson a jeho Vikingové se prokazatelně dostali do Severní Ameriky už kolem roku 1000. Před více než půl stoletím našel norský vědec Helge Ingstad jejich sídliště u dnešního amerického L'Anse aux Meadows na nejsevernějším cípu ostrova Newfoundland (jeho objev bylna publikovány i česky v knize Kolumbus nebyl první, Praha 1971). Po zhlédnutí dokumentu je však téměř jisté, že ani Leif Eriksson nebyl prvním, kdo před Kolumbem spatřil Ameriku.

 

PhDr. Peter Kováč

 

Kdo skutečně objevil Ameriku?, DVD, na stáncích cena 99 Kč, originální název: Who Really Discovered America?, délka: 88 min, rok výroby: 2010, studio: A&E Television Networks, LLC (USA) jazyková verze: česká, anglická.

 

Anotace vydavatele:

Historičtí badatelé se intenzivně zabývají teoriemi o cestovatelích, kteří na půdě amerického kontinentu stanuli ještě před rokem 1492. Hypotézy o dávném objevení Ameriky v dobách mnohem vzdálenějších nabývají na věrohodnosti díky moderní vědě a překvapivým archeologickým nálezům. Ve hře jsou legendy i hmatatelné důkazy a mezi hlavními hráči figurují jak dávní Evropané, tak obyvatelé Asie i tichomořské národy. Jedno se ale zdá být jisté, Amerika byla objevena a posléze znovu objevována podstatně dříve, než k jejím břehům doplul Kryštof Kolumbus.

 

Internet:

http://www.filmexport.cz/pripravujeme/kdo-skutecne-objevil-ameriku.html


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru