archiv detailpaříž: l'épée. usages, mythes et symboles - první výstava věnovaná fenoménu meče ve středověku

Paříž: L'épée. Usages, mythes et symboles - první výstava věnovaná fenoménu meče ve středověku

Do 26. září 2011 je v pařížském Musée national du Moyen Age (Musée de Cluny) k vidění jedinečná výstava nazvaná „L'épée. Usages, mythes et symboles". Jedná se o vůbec první kulturně-historický projekt, který je věnován speciálně mečům, jejich používání a především jejich přebohaté symbolice.

Meče patřily ve středověku k nejreprezentativnějším předmětům vůbec. Byly nejen válečnou zbraní, ale také znamením moci a spravedlnosti, používaly se k významným, často panovnickým obřadům.

Na výstavě je představeno celkem sto dvacet památek z 5. až 15. století, vedle dochovaných exemplářů konkrétních mečů jsou prezentovány zejména rukopisy, obrazy a výtvory uměleckého řemesla.

Výstava se zabývá nejprve technickými aspekty mečů, které jsou doložitelné u všech civilizací, jež pracovaly s kovem. Expozice seznamuje se samotným procesem jejich výroby.

Meče jsou na první pohled velice dobře rozpoznatelné, existuje ale velké množství typů i jejich provedení, což je nutno dát do dobových společenských a uměleckých souvislostí.

Dále jsou představena různá využití mečů. Jako zbraň byly meče spjaty s válkou, s řešením osobních sporů a turnaji. Používaly se ale i k lovu. Výstava se zaměřuje i na používání meče ženami (sebevražda, výbava hrobu).

Významné místo zaujímaly při důležitých obřadech: hlavně korunovacích a pasování na rytíře. Meč byl symbolem práva a především spravedlnosti. Meče se staly rovněž atributy mnoha světců. Jsou doloženy i jako reprezentativní dary pro významné osobnosti, kterým byla takto vzdána čest.

Významně ovlivnily jak výtvarné umění, tak i literaturu. Některé meče měly i své jméno (Durandal, Excalibur) a často jim byly připisovány mimořádné až zázračné vlastnosti (uměly např. létat, lámat skály), takže jejich majitel byl téměř neporazitelný.

K výstavě byl vydán i stejnojmenný katalog ve francouzštině: 128 stran, 116 barevných reprodukcí, cena 28 euro.

 

Marek Zágora

 

Více informací na:

http://www.musee-moyenage.fr/homes/home_id20721_u1l2.htm

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru