ostrava: unikátní výstava jan lucemburský - král, který létal. moravsko-slezské pomezí v kontextu středoevropského prostoru doby jana lucemburského
V Ostravském muzeu byla 15. prosince za velkého zájmu veřejnosti slavnostně zahájena výjimečná výstava „Jan Lucemburský - Král, který létal. Moravsko-slezské pomezí v kontextu středoevropského prostoru doby Jana Lucemburského", která je oficiální součástí oslav 700. výročí nástupu Lucemburků na český trůn. Samotného zahájení se mimo jiné zúčastnil i Jeho Excelence Jean Faltz, velvyslanec Lucemburského velkovévodství v ČR.
Na úvod promluvila ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová a poté hlavní kurátor výstavy a zároveň autor celé koncepce David Majer, který připravil s týmem odborníků od nás i ze zahraničí velkolepý projekt, který je realizován ve čtyřech segmentech. Výstavě je věnována část přízemí a prvního patra muzea a hlavní výstavní sály se pak nacházejí v poschodí druhém, kde jsou vystaveny nejvzácnější exponáty.
První část nazvaná „První rytíř Evropy" představuje dobu Jana Lucemburského v souladu s jeho pověstí statečného rytíře a častého účastníka turnajů, který cestoval po Evropě. Expozice je tvořena zbrojí a zbraněmi první poloviny 14. století. Nepřehlédnutelné je diorama sekvence bitvy u Kresčaku, které je doplněno animací celé bitvy, v níž Jan Lucemburský zemřel.
Druhá, historicko-archeologická část výstavy - „Ostrava středověká" - je věnována speciálně oblasti moravsko-slezského pomezí a středověkým dějinám obou Ostrav. To vše je zařazeno do kontextu dějin Moravy a Slezska ve sledovaném období. Vystaveny jsou především archeologické vykopávky, ukázky středověkého skla, originální listiny a pečeti, ražby Jana Lucemburského a další mince, jež jsou spjaty s moravsko-slezským pomezím daného období. Návštěvníky zaujme monumentální truhla, která sloužila k ukládání oblečení.
Třetí část - „Král cizinec" - je zpracována jako syntéza moravského a slezského umění 1. poloviny 14. století s výjimečnými časovými a teritoriálními přesahy. Ve výstavním sále návštěvník spatří hned několik děl, jež jsou připisována Mistru Michelské madony. Je to vůbec poprvé, co je tolik „Mistrových" děl vystavováno společně. Zaujme i transfer fresky z královské kaple na Starém Brně, který je vystavován s několika vybranými architektonickými fragmenty téže stavby. Nádherné jsou i rukopisy, z nichž dva vznikly pro královnu vdovu - Elišku Rejčku. Výjimečným skvostem je pak jihlavský exemplář Zbraslavské kroniky s vyobrazením prvních tří Lucemburků - Jindřicha, Jana a Karla IV.
Poslední část nazvaná „Král diplomat" představuje atraktivní díla zlatnictví a uměleckého řemesla. Mezi nejzajímavější a nejvzácnější exponáty patří relikviář sv. Simeona z dómské pokladnice v Cáchách, kopie koruny, kterou byl v Cáchách korunován Karel IV., nebo zlacená knižní vazba pro evangelium sv. Marka z Benátek. Sedmého února příštího roku pak bude zejména tato část výstavy výrazně obměněna, protože se do Ostravy přesune část expozice z pražské výstavy „Královský sňatek" (např. část pokladu ze Slezské Středy, kolekce pohřebních královských insignií Přemysla Otakara II. a pohřební koruna krále Rudolfa I. zvaného Kaše).
Na výstavě jsou zastoupeny i exponáty, zejména obrazy a grafiky, jež se zejména v 19. století inspirovaly výraznou osobností českého krále Jana Lucemburského. Jak ale dokazuje výstava „Král, který létal", Jan Lucemburský je inspirativní dodnes.
Jedinečnou výstavu, k níž bude vydán i obsáhlý vědecký katalog, můžete navštívit do 31. března 2011.
Marek Zágora
Další informace na:
http://www.janlucemburskyostrava.cz/
POZNÁMKA: Část exponátů je na výstavě představena jen po určitou omezenou dobu. Pro informaci zájemcům přinášíme cosi jako „jízdní řád" celé akce:
VÝBĚR ZE STABILNÍ ČÁSTI VÝSTAVY
Všechny tyto soubory jsou sestaveny a prezentovány poprvé v novodobé historii a na dlouhá desetiletí naposled. Segmenty jsou doplněny o unikátní solitéry evropského významu. Z nich vybíráme:
VÝBĚR Z ALTERNATIVNÍ ČÁSTI VÝSTAVY
Iluminované kodexy
do 9. 1.
Nejstarší dochovaný a jediný kompletní exemplář kroniky (z roku 1393) pojednávající o době posledních Přemyslovců a především vládě Jana Lucemburského. Národní kulturní památka.
Novodobá premiéra pergamenového folia vyříznutého ve starší době z nedávno objeveného kodexu, jenž bude veřejnosti poprvé představen až v roce 2012
do 15. 1. a od 7. 2. do 31. 3.
10. 1. - 6. 2. 2011
Unikátní rukopis s vyobrazeními českých králů jako železných jezdců v plné zbroji. Mezi zobrazenými figuruje též Jan Lucemburský. Národní kulturní památka.
do 17. 1. 2011
V průběhu výstavy budou představeny originály všech tří rukopisů královny Rejčky chované v našich sbírkách
2. 1. - 6. 2. 2011
od 1. 2. 2011
od 1. 3. 2011
Zlatnictví a umělecké řemeslo
od 16. 12. 2010
Doposud v českých zemích nerealizovaná a na dlouhou dobu poslední expozice evropského zlatnictví a uměleckého řemesla 1. poloviny 14. století
od 7. 2. 2011
Žádný z výše uvedených předmětů nebyl dosud vystaven v Ostravě, ani na severní Moravě. Řada z vystavených unikátů nebyla doposud nikdy vystavena na našem území. Vybrané exponáty dokonce nikdy neopustily místa svého trvalého uložení.
Copyright (c) 2008
stavitele-katedral.cz |
Tisk |
Kontakty |
XHTML 1.0 Strict |
Statistiky toplist |
Zpět nahoru