ohlasy v médiích detailohlas na výstavu stavitelé katedrál v muzeu českého stříbra v kutné hoře:

Ohlas na výstavu Stavitelé katedrál v Muzeu českého stříbra v Kutné Hoře:

Muzeum představí stavitele katedrál

Deník Právo, sobota 8. srpna 2020, str. 5

Práci středověkých architektů, sochařů nebo kameníků představuje zcela nová expozice v kutnohorské muzeum stříbra. To otevřelo výstavu s názvem Stavitelé katedrál k 25. výročí od zapsání historického jádra Kutné Hory, chrámu svaté Barbory a katedrály Nanebevzetí Panny Marie na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Na výstavě v Českém muzeu stříbra podle jeho pracovnice Edity Dvorské návštěvníci uvidí sochařské detaily z pražské svatovítské katedrály či chrámu svaté Barbory. Velká pozornost je věnována i dalším dvěma kostelům, jejichž stavby silně ovlivnila katedrální gotika. Jsou jimi katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci a kostel svatého Bartoloměje v Kolíně, jehož chór je dílem Petra Parléře. Představeny jsou také tři klasické francouzské katedrály Notre-Dame v Paříži, Chartres a Remeši.

Atraktivní částí výstavy jsou náčrtníky stavitelů katedrál, které sloužily architektům, kameníkům a sochařům jako vzorníky. Zájemci se také mohou seznámit s proslulou kutnohorskou sochou Bolestného Krista nebo autoportrétem Petra Parléře.

Veřejnost může výstavu na Hrádku v Barborské ulici navštívit od pátku až do 13. prosince. Otevřeno je každý den kromě pondělí. České muzeum stříbra vzniklo na základech archeologického sboru Vocel, který si v roce 1877 vytyčil za své poslání sbírat, chránit a propagovat písemné a umělecké památky regionu. Má expozice také v Kamenném domě a Tylově památníku.

(rap, ČTK)


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru