zájezdy za uměním detailněmecko a holandsko: po stopách malíře franze halse + první impresionistická výstava v paříži 1874 + bauhaus v desavě, ikonické dílo moderní architektury

NĚMECKO A HOLANDSKO: PO STOPÁCH MALÍŘE FRANZE HALSE + PRVNÍ IMPRESIONISTICKÁ VÝSTAVA V PAŘÍŽI 1874 + BAUHAUS V DESAVĚ, IKONICKÉ DÍLO MODERNÍ ARCHITEKTURY

03.04.2024 - 07.04.2024

UVOLNILA SE 2 MÍSTA!

Během exkurze do Německa a Holandska navštívíme v Amsterodamu a v Kolíně nad Rýnem dvě velké výstavy, které budou kulturní událostí roku 2024 a v německé Desavě slavnou uměleckou školu BAUHAUS, ikonické dílo architektonické avantgardy. Cesta autokarem bez nočních přejezdů!

Zájezd pořádá cestovní kancelář SLAN tour ve spolupráci s uměleckohistorickou agenturou ARS AURO PRIOR PhDr. Petera Kováče a s Klubem přátel Stavitelů katedrál. Průvodcem bude historik umění PhDr. Peter Kováč.

Slavné Wallraf-Richartz-Museum v Kolíně nad Rýnem připravilo velkou výstavu s názvem PAŘÍŽ 1874: REVOLUCE V MALÍŘSTVÍ. Poprvé rozsáhle představí první výstavu impresionistů, která proslavila malíře Degase, Morisotovou, Moneta, Renoira, Pissarra a Sisleyho. Jejich obrazy budou vystaveny v dialogu s díly, která byla téhož roku vystavena na Salonu pařížské Akademie. Bude to první umělecká konfrontace tohoto druhu. Organizátoři nabízejí odpověď na otázku, proč umění impresionistů zpočátku odmítáno a později oslavováno po celém světě. První výstava impresionistů v roce 1974 byla revolucí v umění a je považována za mezník při zrodu moderního umění.

Londýnská Národní galerie a amsterodamské Rijksmuseum připravily obsáhlou retrospektivu díla malíře FRANZE HALSE, vedle Rembrandta a Vermeera nejslavnějšího umělce zlatého věku holandského umění. Halse bezmezně obdivoval Édouard Manet, který se na jeho obrazech učil svěžímu a volnému malířskému rukopisu. Roku 1610 se Frans Hals zapsal do haarlemského cechu malířů sv. Lukáše, kde byl v roce 1644 jako uznávaný malíř zvolen do představenstva. Frans Hals zůstával v Haarlemu a trval na tom, aby zákazníci chodili k němu do ateliéru. Ačkoli byl uznávaným portrétistou, měl neustále problémy s dluhy. Jeho podobizna Jaspara Schade patří k deseti nejcennějším obrazům v České republice.

Symbolem moderního umění 20. století se stala ŠKOLA BAUHAUS postavená v německé Desavě. Učili na ní vynikající osobnosti jako byl László Moholy Nagy, Miese van der Rohe, Oskar Schlemmer, Paul Klee nebo Wassily Kandinsky. Bauhaus vzkřísil k životu architekt Walter Gropius, ale duchovním vůdcem školy se stal malíř Johannes Itten, který snil o tom, že vytvoří středověkou dílnu, podobnou bratrstvům řemeslníků, které stavěly středověké katedrály. Škola Bauhausu v Desavě včetně vil profesorů patří k ikonickým dílům moderní architektury. V budově spolu vše ladí jako jedno umělecké dílo. Od roku 1996 je areál zapsán v seznamu světového dědictví UNESCO.

 

PROGRAM ZÁJEZDU

1. den: V středu 3. dubna odjezd z Prahy od Hlavního nádraží do Kolína nad Rýnem. Ubytování v KOLÍNĚ NAD RÝNEM, kolem 16.00 ubytování v hotelu nedaleko katedrály, prohlídka slavné gotické katedrály (jedna z největších katedrál francouzského typu v Evropě) se zlatým relikviářem Tří králů, oltářem pozdně gotického malíře Stefana Lochnera, Ukřižovaným Kristem z raného středověku, gotickými vitrajemi a sklomalbami Gerharta Richtera, parléřovskými plastikami. Volno v centru města, noc v hotelu.

2. den: Ve čtvrtek 4. dubna KOLÍN NAD RÝNEM, dopoledne prohlídka výstavy PAŘÍŽ 1874: REVOLUCE V MALÍŘSTVÍ ve Wallraf-Richartz-Museum v Kolíně nad Rýnem. Odpoledne prohlídka památek města, zejména vybraných románských kolínských chrámů z 11. - 13. století, které jsou zapsané na Seznam kulturního dědictví UNESCO. Kolem 16.00 odjez do Holandska, večer ubytování v centru Amsterdamu.

3. den: V pátek 5. dubna AMSTERDAM dopoledne výstava Franse Halse v amsterodamském Rijksmuseum, prohlídka stále expozice Rijksmusea (Rembrandt, Vermeer a umění zlaté doby holandské malby), odpoledne pro zájemce Museum van Gogha a jeho aktuální jarní výstava nebo prohlídka historického centra Amsterodamu s náměstím Dam, kde se nachází Královský palác v Amsterdamu a bývalá radnice a historickými vodními kanály. Noc v hotelu v centru Amsterdamu.

4. den: V sobotu 6. dubna dopoledne HAARLEM, město, kde Frans Hals maloval a žil, návštěva Muzea Franze Halse se slavnými skupinovými portréty a se speciální výstavou HIGHLIGHTS FROM THE FRANS HALS MUSEUM, která představí největší poklady muzea včetně obrazů z depozitáře, které nebyly dosud vystaveny. °Procházka městě Franse Halse, návštěva místní gotické katedrály svatého Bavona (kostel místem posledního odpočinku i malíře Franse Halse), radnice ze 17.-18. století, tržnice (Vleeshal), městské váhy (1598) a měšťanských domů z 16.-18. století kolem Velkého trhu. Odpoledne návštěva UTRECHTU a jeho sbírky umění 16. a 17. století v Centraal Museum. Muzeum vlastní kolekci děl napodobitelů a následovníků italského barokního malíře Caravaggia. Tzv. utrechtští caravaggisté zprostředkovávali Rembrandtovi a Halsovi znalost o italské dramatické barokní malby. Pro zájmce Museum Catharijneconvent se slavnou holandskou středověkou sbírkou relikviářů, obrazů a soch. Proslulá gotická věž katedrály (vysoká 112 metrů - nejvyšší a nejkrásnější v Nizozemsku), součást k bývalé katedrály svatého Martina z Tours, jejíž loď byla zničena větrnou smrští v srpnu roku 1674. Věž, která se objevuje i na Gentském oltáři bratří van Eycků byla postavena v letech 1320-1382, je v ní slavná zvonkohra. Krátká zastávka u slavného Domu Rietvelda a Schröderové - jde o nejvýznamnější stavbu avantgardní umělecké skupiny De Stijl, která působila v Nizozemsku ve dvacátých letech 20. století. Dům je od roku 2000 figuruje na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Noc v hotelu u Osnabrücku.

5. den: V neděli 7. dubna škola Bauhaus, kterou postavil v německé Desavě architekt Walter Gropius. Vynikající dílo moderního umění s muzeem Bauhausu. Příjezd do Prahy kolem 22.00 hodin (dojezd závisí na průjezdnosti dálnic).

 

Cena za osobu 19990 Kč

 

Podrobnosti k ceně a přihlášky:

https://slantour.cz/zajezdy/zobrazit/nemecko-a-holandsko

 

KONTAKTY na SLAN tour:

312 522704

 

604 255 018

info@slantour.cz

 

 

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru