Právo, 23. 9. 2010, kultura, strana 8, Marek Zágora, Císař Fridrich II. jako praotec italské renesance, recenze na knihu Úsvit renesance.
Letošní rok je v Německu slaven jako štaufský rok. Českým příspěvkem k tomuto tématu je třetí svazek edice Stavitelé katedrál nazvaný Úsvit renesance, jehož autorem je historik umění a umělecký kritik Peter Kováč.
V roce 2007 vyšel první svazek, jenž byl věnován katedrále v Chartres, po dvou letech následoval druhý díl, v němž autor přiblížil umění v Paříži v době francouzského krále Ludvíka IX.
Hlavní postavou třetí Kováčovy knihy je císař Fridrich II. Autor představuje tohoto významného vládce především jako velkého obdivovatele antiky, významného mecenáše a zároveň „praotce" renesančního umění.
Úvodní Kováčova esej je věnována zejména dvěma stavbám, jež vznikly za panovníkova života, monumentální bráně v Capui, z níž se dochovaly pouze základy věží a fragmenty její sochařské výzdoby, a Castel del Monte, stavbě, která dodnes nedá mnoha badatelům spát, protože se neví, k jakému účelu tento architektonický skvost vůbec sloužil. Pozornost věnuje i palácové císařské kapli v Chebu, stavbě, která je jedním z nejpozoruhodnějších děl štaufské architektury střední Evropy.
Velice inspirativní, a v českém prostředí určitě i objevná, je pak část věnovaná Bamberskému a Magdeburskému jezdci, kterým u nás doposud nebyla věnována pozornost. Za úvodní studii zařadil autor překlady dalších studií zahraničních historiků a historiků umění, jež se věnují stejné nebo podobné problematice.
Za pozornost stojí studie Arnolda Esche o vztahu Fridricha II. k antice a text Rolfa Leglera, který představuje Castel del Monte jako iniciační chrám. Zajímavá je v knize zařazená antologie středověkých a renesančních textů, v nichž autor předkládá dobová svědectví o osobnosti Fridricha II., která jsou do češtiny přeložena většinou vůbec poprvé.
Na závěr je zařazena komentovaná výběrová bibliografie. O Fridrichovi II. a jeho dvorském umění existuje velice bohatá literatura, jež čítá asi tisíc položek! Kováč sice nemohl zmínit všechny práce, přesto je časový rozsah komentovaných základních studií úchvatný. Úsvit renesance je čtivá a podnětná publikace, zajímavá nejen pro odborníky, ale pro všechny zájemce o středověké a renesanční umění.
Peter Kováč: Úsvit renesance (Dvorské umění císaře Fridricha II. Bamberský a Magdeburský jezdec), ARS AURO PRIOR, Praha 2010, 464 stran, 458 Kč.
Copyright (c) 2008
stavitele-katedral.cz |
Tisk |
Kontakty |
XHTML 1.0 Strict |
Statistiky toplist |
Zpět nahoru