faksimile detailluzern: quaternio verlag vydalo faksimile unikátního slabikáře princezny claude francouzské (quaternio verlag luzern - die faksimile edition der fibel der claude de france)

Luzern: Quaternio Verlag vydalo faksimile unikátního slabikáře princezny Claude Francouzské (Quaternio Verlag Luzern - die Faksimile Edition der Fibel der Claude de France)

Luzernské vydavatelství Quaternio bylo založeno v červenci 2009 bývalými spolupracovníky proslulého luzernského Faksimile Verlag a ve stejném roce vydalo faksimile Modlitební knížky francouzské královny Claude (1499-1524), jež byla vytvořena kolem roku 1517 u příležitosti její korunovace. Originál rukopisu se dnes nachází v The Pierpont Morgan Library v New Yorku.

Letos přišel na řadu další manuskript, jenž je spojen s Claude Francouzskou. Jedná se o slabikář, který pro ní kolem roku 1505 objednala její vzdělaná matka, francouzská královna Anna Bretaňská. Originál je uložen ve Fitzwilliam Museum v Cambridgi (MS 159).

Rukopis je to vskutku skvostný. Na 20 stranách formátu 26 na 17,5 cm je mimo jiné třicet šest miniatur oramovaných architektonickou zlatou bordurou, nechybí četné iniciály na zlatém pozadí (celkem 22). Na začátku a na konci najdeme celostránkové miniatury, na nichž jsou vyobrazeny obě "ženy", Anna Bretaňská i její dcera Claude. Manuskript po stránce textové obsahuje nejdůležitější křesťanské modlitby, které mělo znát každé dítě.

Dílo je výjimečné i tím, že se jedná o slabikář, tedy "knížku" určenou pro děti, aby se z ní učily číst a mohly se podle ní také modlit.

Francouzská královna Anna Bretaňská pověřila pracemi na rukopisu vysoce ceněného dvorního malíře a sochaře Guida Mazzoniho z Modeny (1445-1518), který pracoval pro francouzský královský dvůr. Ten pak vytvořil unikátní rukopis pro šestiletou princeznu Claude. Ta si rukopis velice oblíbila a je možné, že se z něj učilo číst i některé z jejich vlastních dětí.

Třicet šest miniatur tvoří dohromady jeden společný příběh, představují události od Stvoření světa až po Ježíšovo narození. Příběhy jsou zasazeny do renesančních paláců či měst, resp. se odehrávají v přírodě. Nádherná je i okrajová výzdoba jednotlivých listů.

Originálu věrné faksimile vyšlo v nákladu 980 exemplářů. Nechybí kniha odborných komentářů, která je klíčem k pochopení celého díla. Součástí je také transkripce a překlad všech latinských textů a francouzských přípisků do němčiny.

 

Marek Zágora

 

Resumé:

Die Faksimile Edition der Fibel der Claude de France ist im Quaternio Verlag Luzern erschienen. Man kann so feststellen, wie Königskinder um 1500 lesen gelernt haben. Wir haben Glück, weil nur sehr wenige Handschriften haben sich erhalten, mit denen kleine Prinzen oder Prinzessinnen lesen gelernt haben. Die Fibel der Claude de France, der ersten Tochter der französischen Königin Anne de Bretagne ist ein prachtvolles Exemplar, das um 1505 der Hofmaler Guido Mazzoni aus Modena geschaffen hat. Es handelt sich um eine der schönsten Handschriften des Anfangs des 16. Jahrhunderts.

 

Internet:

http://www.quaternio.ch/de/die-fibel-der-claude-de-france


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru