archiv detailvlastimil vondruška, historik a spisovatel, se stal patronem stránek stavitelé katedrál a klubu přátel stavitelů katedrál

Vlastimil Vondruška, historik a spisovatel, se stal patronem stránek Stavitelé katedrál a Klubu přátel Stavitelů katedrál

PhDr. Vlastimil Vondruška, vynikající historik a jeden z nejúspěšnějších současných českých spisovatelů, se stal patronem internetových stránek Stavitelé katedrál, knižního projektu Stavitelé katedrál a Klubu přátel Stavitelů katedrál. S Vlastimilem Vondruškou jsme generační vrstevníci, oba jsme studovali na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, společné jsme měli semináře a přednášky z oboru historie. Vlastimil Vondruška se v roce 2017 zúčastnil naší exkurze Francouzská románská renesance a umění doby prvních křížových výprav, kdy jsme během týdne navštívili Clermont-Ferrand, Orcival, Beaulieu-sur-Dordogne, Pech Merle, Souillac, Rocamadour, Cahors, Conques, Le Puy en Velay, Cluny a Colmar. Byl nadšen a během cesty jsme se domluvili na vzájemné podpoře a spolupráci.

Peter Kováč

 

Vyjádření Vlastimila Vondrušky:

„Setkání po letech s někým, koho jsme znali v mládí, bývá občas zklamáním. Já osobně se podobných návratů trochu obávám, a byl jsem tedy opatrný v očekávání, jak dopadne setkání s přítelem ze studií Petrem Kováčem. Díky moderní technice jsme samozřejmě byli v internetovém spojení a jsem čtenářem a příznivcem Stavitelů katedrál. Jenže tentokrát to bylo setkání živé, neboť jsem se pod jeho vedením vydal na zájezd po stopách románského umění jižní a střední Francie. Byl jsem opravdu nadšen, nejen historií a architekturou téhle úžasné země, ale také tím, jak dokázal Peter vykouzlit svět těch, kteří středověké katedrály a kostely stavěli. Ostatně, kdo jiný, než on? Skvěle připravená pouť mne zahřála na duši a každému milovníkovi středověku takovou cestu staletími přeji. Tím spíše jsem s potěšením přijal nabídku, abych se zařadil mezi patrony Stavitelů katedrál, protože jsou návraty užitečné. Jak historické, tak především ty lidské. Díky, Petře!

 

 

PhDr. Vlastimil Vondruška CSc.

Narozen v Kladně (1955), vystudoval obor historie a etnografie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, vědeckou aspiranturu v Československé akademii věd ukončil v roce 1982. Působil v Národním muzeu v Praze, od roku 1990 se věnoval podnikání, publicistice a literatuře. Společně s manželkou Alenou (je rovněž publicistka a spisovatelka) založil v Doksech sklárnu Královská huť, kterou provozoval do roku 2009 (za tuto činnost získal ocenění ministra kultury ČR). Od roku 2009 se věnuje výhradně spisovatelské činnosti. Kromě literatury patřilo mezi jeho velké koníčky horolezectví (aktivně se mu věnoval více než 20 let), dnes zahrádka, pes a četba.

Literárně je činný s přestávkami od mládí. Dosud publikoval více než 50 vědeckých studií a článků o dějinách hmotné kultury, 20 knih vědeckých a populárně naučných, více než 50 historických románů pro dospělé a několik knih pro mládež. Jeho knih se u nás prodalo již více než jeden milión. Podle oficiálních statistik půjčovanosti, publikovaných Národní knihovnou v Praze, je od roku 2011 pravidelně nejčtenějším domácím autorem. Některé jeho knihy byly vydány v němčině, srbštině a slovenštině.

Za své literární dílo byl několikrát oceněn cenou čtenářů nakladatelství MOBA, získal Zlatou stuhu IBBY v kategorii literatury faktu a populárně naučné literatury pro mládež (2005), prestižní ocenění Bestseller roku (2015), cenu Unie českých spisovatelů (2016),Čestné uznání Mensy ČR (2016) a Krameriovu cenu Asociace nezávislých médií za publicistiku v denním tisku (2017).

Kromě literární tvorby je autorem filmu Jménem krále a několika divadelních her. Sám rovněž divadlo hraje – ve své hře Vínem proti pohanství aneb staročeský dekameron vystupuje v hlavní roli středověkého učence. Pořádá pravidelná setkání v knihovnách, dosud jich absolvoval více než 700.

 

Internetové stránky:

http://www.vlastimilvondruska.cz/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru