zaujalo nás detailumění v kině: umělecké dokumenty o napoleonovi, benátkách a tutanchamonovi v českých kinech od 11. dubna

Umění v kině: Umělecké dokumenty o Napoleonovi, Benátkách a Tutanchamonovi v českých kinech od 11. dubna

Stavitelé katedrál jsou mediálním partnerem cyklu Umění v kině!

 

V českých kinech od 11. dubna:

Napoleon – ve jménu umění

režie: Giovanni Piscaglia, IT, 2021, 100 minut, filmem provází: Jeremy Irons

Jako nadšeného čtenáře a obdivovatele umění nepoháněla Napoleonovy kroky pouze touha po moci a věčné slávě, ale i potřeba dosáhnout vědění a spojit své jméno s odkazem dávných civilizací. Vybudoval novou císařskou ikonografii i architektonický styl. Snímek Napoleon – ve jménu umění se 200 let po smrti tohoto velikána světové historie vrací ke stopám, které po sobě zanechal především v italské kultuře. Dokumentární rekonstrukcí a jedinečnou prohlídkou z Akademie Brera v Miláně až po pařížský Louvre provází oscarový herec Jeremy Irons.

V českých kinech od 2. května:

Benátky – nekonečně avantgardní

režie: Michele Mally, IT, 2022, 92 minut

Benátky – toto magické město se svými kanály a úzkými uličkami stačilo za 1600 let své existence učarovat takovým osobnostem jako byli Canova, Goethe, Lord Byron nebo Walter Scott, ale i hollywoodské hvězdy, které se každým rokem vrací na jeho filmový festival. Kosmopolitní Benátky byly od počátku městem obchodní a kulturní směny s Východem a s ohledem na svou křehkost, vždy měly vizi a inspirovaly se budoucností. Dokumentární snímek Benátky – nekonečně avantgardní zkoumá jedinečnou identitu tohoto místa, v němž se potkává bohatá historie se šarmem dekadence.

V českých kinech od 6. června:

Tutanchamon – poslední výstava

režie: Ernesto Pagano, IT, 2022, 78 minut, filmem provází: Iggy Pop

Psalo se 26. listopadu 1922, když britský egyptolog Howard Carter skrze malou dírku ve zdi poprvé nahlédl do v podstatě neporušené hrobky faraona Tutanchamona. Jak starověký panovník, tak místo jeho posledního odpočinku i jejich zarputilý objevitel se brzy nato stali legendami. Dokumentární film Tutanchamon – poslední výstava je unikátní oslavou ke stému výročí tohoto revolučního objevu. Dává příležitost setkat se s egyptským králem ve zlaté masce a zblízka nahlédnout mezi jeho početné poklady.

 

Internet:

 

 

https://www.aerofilms.cz/vytvarne-umeni/

 

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru