výstavy detailtrevír (trier): výstavní projekt der untergang des römischen reiches

Trevír (Trier): Výstavní projekt Der Untergang des Römischen Reiches

 

Anotace:

Až do 27. listopadu 2022 je hned ve třech trevírských muzeích k vidění velká zemská výstava nazvaná „Der Untergang des Römischen Reiches“, která prostřednictvím sedmi stovek exponátů z více než stovky muzeí přibližuje nejen pád Římské říše.

Římská říše zaujímala v době svého největšího rozkvětu rozsáhlé území, které zahrnovalo velkou část dnešní Evropy, severní Afriky a Blízkého východu. Pouze díky inteligentnímu vedení, přísné správě a inovativní infrastruktuře mohla vydržet po staletí. Přesto ale nakonec padla.

Rheinisches Landesmuseum hostí ústřední historickou expozici „Der Untergang des Römischen Reiches“, která představuje málo známé období Římské říše ve 4. a 5. století. Výstava ilustruje četné faktory a příčiny, které vedly k pádu impéria. Ukazuje také, které římské tradice a výdobytky se ztratily na přechodu mezi pozdní antikou a raným středověkem, nebo mohly žít dál, i když v pozměněné podobě.

Trevírské Museum am Dom se ve své expozici nazvané „Im Zeichen des Kreuzes. Eine Welt ordnet sich neu“ zaměřuje zejména na oblast Mosely a Rýna v období od počátků křesťanství do 7. století. Výstava ukazuje, jak křesťanská církev dokázala vstoupit do mocenského vakua, které vzniklo rozpadem Římské říše a postupným rozpadem římských správních struktur. Přibližuje také roli, kterou sehrála církev při předávání římských tradic.

Expozice „Das Erbe Roms. Visionen und Mythen in der Kunst“ ve Stadtmuseum Simeonstift je zasvěcena „přežití“ Římské říše v dějinách umění a kultury. Umělecká díla pěti staletí vypovídají o fascinaci myšlenkou „Říma“, jejíž ozvěna zasahuje až do dnešních dnů. Expozice rovněž ukazuje, jak byly Římská říše a její pád znovu a znovu interpretovány, vykládány a zpracovávány, někdy jako „nejhorší neštěstí“, jindy naopak jako „zářivý triumf svobody“.

K výstavnímu projektu vyšla bohatě ilustrovaná, stejnojmenná doprovodná publikace s částečným katalogem, která přináší přehled současných interpretací a stavu diskuze o „pádu“ říše (wbg Theiss, Darmstadt, 465 stran, přes 500 barevných obrázků a map, doporučená cena 40 euro). (SK)

 

K výstavě:

https://untergang-rom-ausstellung.de/

K doprovodné publikaci:

https://www.wbg-wissenverbindet.de/shop/41741/der-untergang-des-roemischen-reiches

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru