časopisy detailslovensko: hlavním tématem květnového čísla (5/2019) historické revue jsou babylon a babylonská říše

Slovensko: Hlavním tématem květnového čísla (5/2019) Historické revue jsou Babylon a Babylonská říše

Anotace:

Páté letošní číslo vědecko-populárního měsíčníku o dějinách Historická revue, který vydává Slovenský archeologický a historický inštitút – SAHI, je zasvěceno Babylonu a Babylonské říši.

Právě letos je to třináct let, co vznikl Slovenský archeologický a historický institut, který provádí archeologický průzkum v dnešním Iráku, na území starověkého Sumeru, který se stal později součástí Babylonské říše. Proto jeden z hlavních textů květnového vydání přibližuje nejnovější objevy, které SAHI v lokalitě starověké Ummy učinil.

Jednotlivé texty přibližují dějiny Babylonie od jejích počátků až do 6. století před n. l., kdy se Babylonu zmocnili Peršané. Hned dva články jsou pak věnovány vládci Chammurapimu, jenž proslul především svým zákoníkem.

Významnou součástí vydání je i obsáhlý chronologický přehled dějin Babylonu a jeho říše, který zachycuje události od 23. století před n. l., kdy vzniklo sídlo, z něhož se časem stalo jedno z nejslavnějších starověkých měst, Babylon, až do 19. a 20. století n. l., kdy začal archeologický průzkum nejen města, ale i Babylonské říše.

Hlavnímu tématu je věnováno celkem sedm textů, které jsou tradičně doplněny velice bohatým a zajímavým obrazovým doprovodem. Samostatné, doplňující textíky jsou pak věnovány Babylonské věži a Visutým zahradám královny Semiramis, jednomu ze sedmi starověkých divů světa.

(SK)

 

Historická revue 5/2019, Babylon a Babylonská ríša, 84 stran, cena 3,50 euro

 

Texty k hlavnímu tématu:

Drahoslav Hulínek, Babylon na scéne dejín. Čo bolo pred a počas jeho zrodu

Pavol Valachovič, Chammurapi – budovanie štátu. Od mestského štátu k ríši

Lukáš Pecha, Chammurapi. Vládca a hospodár

Lukáš Pecha, Babylon pod žezlom Kassitov

Květa Smoláriková, Egypt a Babylon. Konfrontácia mocností v Levante

Michal Habaj, Perzský súmrak nad Babylonom

Drahoslav Hulínek, Babylon a jeho ríša v dátumoch

Drahoslav Hulínek – Eva Hulínková Ťuchová, Svetové úspechy slovenských archeológov v Iraku pokračujú. Staroveká Umma odkryla ďalšie tajomstvá

 

Internet:

http://www.historickarevue.com/cislo/xxx-2019/5-2019


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru