knižní novinky detailregensburg: sborník cappenberg. der kopf, das kloster und seine stifter (schnell & steiner)

Regensburg: Sborník Cappenberg. Der Kopf, das Kloster und seine Stifter (Schnell & Steiner)

Anotace:

Řezenské nakladatelství Schnell & Steiner vydalo bohatě ilustrovaný sborník nazvaný „Cappenberg. Der Kopf, das Kloster und seine Stifter“, který vychází z příspěvků stejnojmenné konference, která se uskutečnila v Cappebergu na konci září 2019.

Tzv. Cappenbergská hlava císaře Fridricha I. Barbarossy (1122–1190) je jedním z nejznámějších a nejpozoruhodnějších uměleckých děl 12. století. Dnes je uložena v kostele sv. Jana Evangelisty, bývalém klášterním kostele premonstrátského kláštera v Cappenbergu.

Hlava, která je středobodem zájmu řady badatelek a badatelů, stále vyvolává mnoho otázek, z nichž některé ještě nebyly uspokojivě zodpovězeny: Koho vlastně hlava představuje? Jaká je její liturgická funkce? Jak lze vysvětlit ztotožnění hlavy s císařem Fridrichem Barbarossou? Platí to i nadále? Hlavní pozornost je proto zaměřena na její původ, funkci a význam.

Zbývající příspěvky sborníku jsou věnovány premonstrátskému klášteru v Cappenbergu. Je např. přiblížen jeho význam pro expanzi premonstrátů. (SK)

Knut Görich (Hg.), Cappenberg. Der Kopf, das Kloster und seine Stifter, Schnell & Steiner, Regensburg 2022, 448 stran, doporučená cena 50 euro

Internet:

https://www.schnell-und-steiner.de/artikel_10400.ahtml?NKLN=28_RSA

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru