knižní novinky detailregensburg (řezno): monografie das programm des karlsschreins im kontext seiner zeit (schnell & steiner)

Regensburg (Řezno): Monografie Das Programm des Karlsschreins im Kontext seiner Zeit (Schnell & Steiner)

Anotace:

Nakladatelství Schnell & Steiner vydalo publikaci „Das Programm des Karlsschreins im Kontext seiner Zeit“ historičky umění Ute Fessmann. Cášský domečkový relikviář Karla Velikého je jedním z nejvýznamnějších uměleckých děl štaufského období. Jeho program zobrazuje na jedné straně Karlův význam jako ideálního císaře a světce, na straně druhé pak přináší sebeprezentaci římsko-německých panovníků, vládnoucích v letech 1182-1215, kdy relikviář vznikl.

Celý umělecký program je analyzován jako celek v prostorovém kontextu cášského dómu a v souvislostech s královskými korunovacemi. Jeho interpretace pak vychází především z komparace s dalšími dochovanými uměleckými díly a z písemných pramenů různé povahy.

Relikviáři Karla Velikého je věnována zvýšená pozornost již od poloviny 19. století, přesto jeho „obrazový“ program nebyl doposud dostatečně vysvětlen. Součástí publikace, která má přispět k jeho lepšímu poznání, je bohatý barevný a černobílý obrazový doprovod (120 reprodukcí).

(SK)

 

Ute Fessmann, Das Programm des Karlsschreins im Kontext seiner Zeit, Schnell & Steiner, Regensburg 2019, 288 stran, doporučená cena 66 euro

 

Internet:

https://www.schnell-und-steiner.de/artikel_9894.ahtml?NKLN=28_RSA


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru