knižní novinky detailregensburg: obrazová publikace bernwards säule z řady schätze aus dem dom zu hildesheim (schnell & steiner)

Regensburg: Obrazová publikace Bernwards Säule z řady Schätze aus dem Dom zu Hildesheim (Schnell & Steiner)

 

Anotace:

Řezenské nakladatelství Schnell & Steiner vydalo v rámci řady Schätze aus dem Dom zu Hildesheim bohatě ilustrovanou brožuru „Bernwards Säule“ věnovanou proslulému sloupu biskupa Bernwarda (asi 960–1022).

Hildesheimský dóm je od roku 1985 zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Nejen samotná stavba, ale i její vybavení, jsou významnými památkami, kterým jsou zasvěceny jednotlivé brožury řady Schätze aus dem Dom zu Hildesheim.

Biskup Bernward z Hildesheimu nechal zhotovit dvoukřídlé bronzové dveře a Kristův sloup, který je po něm pojmenován. Udržoval velice úzké kontakty s císaři a snažil se zajistit Hildesheimu ústřední místo v rámci Svaté říše římské, což se projevovalo i jeho uměleckými zakázkami. Bronzový sloup (kolem roku 1020) s Kristovým životem je zjevnou napodobeninou antických císařských triumfálních sloupů a je mistrovským uměleckým dílem. (SK)

Michael Brandt, Bernwards Säule, Schätze aus dem Dom zu Hildesheim, Schnell & Steiner, Regensburg 2022, 128 stran, doporučená cena 14,95 euro

Internet:

https://www.schnell-und-steiner.de/artikel_10627.ahtml

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru