výstavy detailpraha: výstava mucha, rodinná sbírka (mucha, the family collection)

Praha: Výstava Mucha, rodinná sbírka (Mucha, The Family Collection)

Výstava Mucha, rodinná sbírka nabízí do 31. října 2022 ve Valdštejnské jízdárně v Praze tvorbu jednoho z nejvýznamnějších umělců evropské secese. Pojem pochází od latinského secessio, což znamenalo odloučení od celku. Do historie termín vešel v souvislosti s událostmi z prapočátků antického Říma, kdy se plebejové domáhali svých občanských práv. Odešli z rodného města a hrozili založením vlastního nového Říma. Jejich čin byl nazýván secessio plebis.

V dějinách výtvarného umění znamenal tento pojem rozchod moderních umělců s akademickou tvorbou, jak ji reprezentovaly zejména oficiální salóny. Pojmenování secesního umění bylo v Evropě různé. Známe označení jako je Art Nouveau ve Francii, Modern style v Anglii nebo Jugendstil v Německu. Názvy různé, ale styl podobný. Ve Francii se ujal i název le style Mucha podle rodáka z moravských Ivančic Alfonse Muchy.

Mucha do sebe vstřebal různé vlivy a jeho tvorba vyrůstá z širšího podhoubí akademické malby. V Paříži našel svůj osobitý a nenapodobitelný styl. Zejména v plakátech pro herečku Sarah Bernhardtovou projevil talent velkého dekoratéra se smyslem pro ornament i krásu ženské postavy. Sama herečka prý nebyla nijak oslňující kráskou, ale díky malíři se stala půvabnější a atraktivnější. S jejími plakáty Muchovo umění vstoupilo přímo na pařížské bulváry.

Výstava představuje umělcovu tvorbu nepompézním způsobem. Zásluhu na tom má i architektka Eva Jiřičná, která zajímavě uspořádala exponáty ve výstavním prostoru. Důraz je kladen na životní příběh umělce, jak ho vypráví malby, sochy, fotografie, plakáty, expresivní kresby, bankovky, známky a různé osobní předměty z rodinné sbírky.

Jsou tam připomenuty i některé Muchovy velké zakázky, jako byla luxusní prodejna pro pařížského zlatníka Fouqueta nebo sklomalba pro chrám sv. Víta v Praze. K zajímavostem přináleží sousoší dvou dovádějících dívek, které Muchovi věnoval sochař Rodin, což v dolní části dodnes připomíná výrazné věnování, nebo moravské kroje ze sbírky Alfonse Muchy.

Zajímavostí výstavy je jedna z variant bronzové sochy Příroda, poprvé vystavené na Světové výstavě v Paříži v roce 1900, kterou Muchova nadace nedávno získala na zahraniční aukci. V katalogu se o ní uvádí:

„Do dnešního dne je známo sedm verzí Přírody. Mezi bustami jsou drobné rozdíly, především v dekorativních detailech na korunce a ozdobě vejcovitého tvaru na místě, kde měla původní socha elektrickou žárovku – elektřina byla v té době vnímána jako „nová" umělecká forma a výstava roku 1900 ji jako takovou oslavovala. Rozdíly můžeme najít také v náušnicích (některá provedení je vůbec nemají) nebo v rozdílné povrchové úpravě. Co se týče celkového konceptu a designu busty, vycházel Mucha pravděpodobně z návrhu hlavy dívky pro vlastní plakát Zodiak, který vytvořil v roce 1896. Francouzský kunsthistorik Philippe Julian (1919-1977) nazýval Přírodu „Belle Dame sans merci",což byl archetyp ženy plně ponořené do jejího vnitřního světa se záhadným výrazem a zavřenýma očima z období fin de siècle.“

Průřezová výstava mapuje nejdůležitější etapy Muchova života. Závěr náleží studiím ke Slovanské epopeji a nikdy nedokončenému projektu velkého triptychu Věk rozumu, Věk moudrosti a Věk lásky. Když v roce 1939, čtyři měsíce po německé invazi do Československa, Mucha zemřel, triptych, který měl mít rozměry pláten Slovanské epopeje, zůstával stále ve stavu připrav.

Na výstavě lze zakoupit katalog (160 stran, cena na výstavě 650 Kč), který je užitečným průvodcem výstavou s mnoha barevnými reprodukcemi. Výstavu připravila °Muchova nadace.

Peter Kováč

Mucha, rodinná sbírka, Valdštejnská jízdárna Praha, 15. 7.—31. 10. 2022, denně 10.00—18.00 hodin, sobota 10.00—20.00 hodin, vstupné 240 Kč dospělí, studenti a senioři 150 Kč

Internet:

https://www.mucha.eu/

Mucha, The Family Collection

Waldstein Riding School

15 July 31 October 2022

The exhibition Mucha: The Family Collection will present the works of Alphonse Mucha in a way he has never been presented before. The story of the globally renowned and celebrated artist will be told through selected paintings, sculptures, photographs, and advertising works from the private collection of the artist’s family, with some originals to be seen by the public for the very first time.

The architectural design of Mucha: The Family Collection at the Waldstein Riding School in Prague's Lesser Town was created by the world-famous Czech architect Eva Jiřičná.

This cross-sectional exhibition maps out the most important stages of Mucha's life. From his childhood years in South Moravia to his studies in Paris, including his friendships with Paul Gauguin and Auguste Rodin, his time in America, his return to Czechoslovakia, and the creation of one of the most important works of art in Czech history ‒ the monumental Slav Epic. Mucha longed for a world in which people from different cultural backgrounds could live together in peace and harmony. That desire is particularly poignant in today's troubling world; it is brought to us through Mucha's universally relevant message of hope.

Famous primarily as the leading representative of the Art Nouveau movement, Mucha's decorative works create significant milestones in the history of modern graphic art, yet his works of art reach far beyond their decorative value alone. This exhibition explores Mucha's art in the context of his philosophical opinions and his vision for his homeland and features not only his glorious Sarah Bernhardt posters from the time of the Parisian fin de siècle, but also lesser-known aspects of his work, culminating in his late masterpiece the Slav Epic.

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru