Anotace:
V Galerii Věda a umění v budově Akademie věd České republiky (Národní 3, Praha 1) je až do 11. listopadu 2024 (každý všední den od 10.00 do 18.00 hodin) k vidění výstava „Cesta do historie“, jejímž cílem je ukázat obraz moderní historické vědy a jejích výstupů za použití současných technologií. Výstavu připravily Historický ústav AV ČR a Archeologický ústav AV ČR ve spolupráci se Střediskem společných činností AV ČR. Vstup je zdarma a hlavně, mobil s sebou!
Asi každý z nás si někdy přál vidět a pochopit, co se kdysi dávno dělo, vrátit se do historie, být přímým svědkem některých událostí. Archeologové a historici se v tomto ohledu od jiných lidí příliš neliší. K přesnějšímu porozumění života společnosti v minulosti vedou různé cesty. Klasické historické a archeologické metody stojící na archivním a terénním výzkumu nebudou zcela jistě nikdy překonány, ale jejich závěry mohou být doplňovány o rekonstrukce, modely i 3D vizualizace, které současnému člověku ještě více přiblíží historickou realitu.
Historici i archeologové se tak pokoušejí vracet starým věcem či událostem život, zrekonstruovat je do podoby, v níž existovaly v době svého vzniku a trvání, ukázat je v komplexních souvislostech a snad i lépe pochopit všechny funkce historického předmětu či události a jeho (jejího) vnímání člověkem či celou tehdejší společností. Takový přístup je ale možný jen díky moderním technologiím a široké transdisciplinární spolupráci.
Prostřednictvím výstavy se návštěvník ocitne v předhusitské Praze a prozkoumá ulice, budovy i každodenní život obyvatel v pěti tematických okruzích. Potřebuje k tomu však chytrý telefon a staženou mobilní aplikaci, která je k dispozici na App Store a Google Play. Přes QR kód si ji může stáhnout i přímo na výstavě.
Jedním z hlavních prvků výstavy je virtuální rekonstrukce středověké Prahy podle Tomkova plánu města. Návštěvník tak může porovnat, jak se Praha vyvíjela od 15. století až do současnosti, a objevit architektonické proměny a historické milníky, které formovaly město do jeho současné podoby. Rekonstrukce se opírají o vědecké poznatky a využívají nejnovější digitální technologie, aby přinesly co nejvěrohodnější pohled na minulost.
Výstava ale nezůstává jen u historických míst, která existovala. Díky novým technologiím prozkoumáte i stavby, které nakonec nevznikly, např. premonstrátskou kanonii v Nové Říši. Objekty, které se dochovaly pouze ve formě plánů a konceptů, zrekonstruovali odborníci v digitální podobě.
Na výstavě najde každý milovník středověku mimo jiné také digitalizovanou genealogickou a topografickou kartotéku Augustina Sedláčka, která zahrnuje téměř čtyři sta jedenáct tisíc online přístupných lístků.
„Cesta do historie“ přibližuje naši minulost a zároveň ukazuje, jak se moderní historické vědy prolínají s digitálními technologiemi. Věda o historii a archeologický výzkum se tak stávají mnohem srozumitelnější.
Součástí výstavy bude v rámci Týdne Akademie věd (4.–10. listopadu 2024) série komentovaných prohlídek určených zejména pro školy, při nichž bude prezentována širší verze rekonstrukcí a vizualizací historických lokalit a nálezů. (SK)
Internet:
https://www.hiu.cas.cz/udalosti/vystava-cesta-do-historie
Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | Statistiky toplist | Zpět nahoru