knižní novinky detailpraha: vyšly dvousvazkové životy nejvýznačnějších malířů, sochařů a architektů giorgia vasariho (leda)

Praha: Vyšly dvousvazkové Životy nejvýznačnějších malířů, sochařů a architektů Giorgia Vasariho (Leda)

Anotace:

Nakladatelství LEDA vydalo dvousvazkové „Životy nejvýznačnějších malířů, sochařů a architektů“ Giorgia Vasariho, které z italského originálu vybral a přeložil Jan Vladislav. Vasari je považován za praotce dějin umění a jeho práce za zakladatelské dílo kunsthistorie jako svébytné nauky.

„Životy nejvýznačnějších malířů, sochařů a architektů“ publikoval Giorgio Vasari v roce 1550, kdy mu bylo necelých čtyřicet let. Jedná se o jednu z nejtrvalejších knih o výtvarném umění a současně také prvním velkým dílem umělecké kritiky a dějin umění. Vasari vypráví bohatý příběh italského renesančního umění, z něhož vycházel celý další vývoj výtvarného oboru. Nabízí portréty umělců italské renesance, které začíná Cimabuem, jenž působil ve 13. století, a zakončuje o tři sta let později Michelangelem, který byl Vasariho oblíbencem a zároveň přítelem.

Vasariho práce je prostoupena fascinovaným obdivem i ostrými kritikami. Umění představuje jako skvělé životní dobrodružství, jehož protagonisté, zažívají nejúžasnější příběhy. Obdiv k výrazným individualitám a autoritám, který Vasarimu ubíral na originalitě jako malíři a sochaři, mu posloužil jako životopisci a přispěl k tomu, že ve svém literárním díle vytvořil moderní obraz umělce prostřednictvím příběhů pohybujících se na hranici mezi skutečností a fikcí. (SK)

 

Giorgio Vasari, Životy nejvýznačnějších malířů, sochařů a architektů, 2 svazky, LEDA, Praha 2019, 420 stran, doporučená cena 748 Kč

 

Internet:

https://www.leda.cz/Titul-detailni-info.php?i=748


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru