SCRIPTORIUM, spolek pro nekomerční vydávání odborné literatury vydalo knihu „Středověké rukopisy v českých zemích“ s podtitulem „Handbušek kodikologa“ historika a archiváře Michala Dragouna. Jedná se o praktickou příručku („handbušek“), která nabízí nejen přehled pravidel kodikologického popisu středověkých manuskriptů, ale i praktický návod k němu.
Kodikologie je pomocná věda historická zabývající se literárními (neúředními) rukopisy, a to z různých úhlů pohledu, tedy jak jejich materiální stránkou, tak i jejich vznikem, funkcí a užíváním. Kodikologické informace, které souvisejí i s mnoha dalšími obory, pak slouží dalším odborníkům.
Vznik této příručky byl motivován hlavně absencí přesnějších pravidel kodikologického popisu rukopisů. Autor se pokusil co nejpřehledněji předložit praktický návod popisu fyzické i obsahové stránky středověkých kodexů. Proto je významnou a nedílnou součástí textu velice bohatý obrazový doprovod (celkem sto jedenáct položek), pocházející z rukopisů Národní knihovny České republiky a Knihovny Národního muzea. Tím je též dáno, že se autor zaměřil výhradně na rukopisy z českých knihoven (svědčí o tom i název knihy) s hlavním těžištěm ve 13. až 15. století. Samozřejmé jsou pak časové přesahy na obou stranách.
Zajímavý úvod je věnován dějinám českých a moravských knihoven ve středověku. Po něm pak následuje hlavní část zasvěcená popisu rukopisů. Text je rozdělen do několika oddílů, ty pak na jednotlivé kapitoly. Velkým plusem je, že každá kapitola je ještě doplněna výběrovou bibliografií, která se neomezuje jen na české a zahraniční tištěné studie, knihy a edice, ale přináší i přehled důležitých internetových zdrojů.
Největší pozornost je věnována fyzickému popisu rukopisů, který si všímá i těch nejnepatrnějších detailů. Je důležitý, protože výrazně přispívá k určení doby vzniku konkrétního kodexu. Důležitá je pak i kapitola o vlastnických záznamech a historii rukopisu. Každý kodex má svou historii, ne vždy ale máme to štěstí, že se nám podaří zrekonstruovat jeho historii.
Většinu badatelů ale nejvíce zajímá obsah samotného manuskriptu. Proto co se obsahového (textového) popisu týče, jsou nejprve představeny obecné zásady tohoto popisu. Jednotlivé druhy děl ale mohou mít určitá specifika, proto Dragoun zasvětil několik posledních desítek stran vybraným typům textů.
Vše je přiblíženo přehledně a zároveň názorně, takže, i kdyby se do příručky začetl úplný laik, určitě by se dokázal v dané problematice trochu zorientovat. Samozřejmě se ale předpokládá, že „handbušek“ je určen spíše odborníkům a hlavně pak vysokoškolským studentům.
Po hlavní části příručky o popisu středověkých rukopisů pak ještě následuje modelový popis kodexu, který byl záměrně vytvořen tak, aby přinesl větší množství popisovaných údajů.
Vydání příručky „Středověké rukopisy v českých zemích“ Michala Dragouna je bezpochyby záslužným počinem, který jistě docení nejen historici a historici umění, kteří pracují se středověkými manuskripty.
Marek Zágora
Michal Dragoun, Středověké rukopisy v českých zemích. Handbušek kodikologa, Scriptorium, Praha 2018, 192 stran, doporučená cena 275 Kč
Obsah:
Úvod
DĚJINY KNIHOVEN V ČESKÝCH ZEMÍCH
Prameny
Způsoby získávání knih
Množství dochovaných rukopisů
Institucionální knihovny
Knihovny osobní (soukromé)
Rukopisná kniha v novověku
POPIS RUKOPISŮ
Fyzický popis rukopisů
Záhlaví
Forma
Materiál
Filigrány
Skladba
Psací plocha
Foliace, paginace, živá záhlaví
Poškození
Písmo
Výzdoba
Notace
Vazba
Zlomky
VLASTNICKÉ ZÁZNAMY A HISTORIE RUKOPISU
LITERATURA
OBSAHOVÝ (TEXTOVÝ) POPIS
Transkripce nebo transliterace, jazyky rukopisných textů
Jednotlivé typy textů
Verše
Gramatika a rétorika
Bible
Teologie
Kazatelská literatura
Zábavná literatura
Historiografie
Liturgické rukopisy
Hagiografie
Filozofie
Právo
Přírodovědné texty
Diplomatický materiál
Antická literatura
Inkunábule a staré tisky
MODELOVÝ POPIS
Internet:
Copyright (c) 2008
stavitele-katedral.cz |
Tisk |
Kontakty |
XHTML 1.0 Strict |
Statistiky toplist |
Zpět nahoru