archiv detailpraha: prima zoom od 31. května nabízí francouzský dokumentární seriál záhady mayských metropolí

Praha: Prima ZOOM od 31. května nabízí francouzský dokumentární seriál Záhady mayských metropolí

TV Prima ZOOM:

31. 5. 20.00 – Záhady mayských metropolí (Tajemství Tikalu)

Tajemná mayská civilizace plete historikům hlavu už několik století. Mayové byli nebývale schopní matematikové, astronomové i stavitelé. Zdálo se, že všechno, co po nich zbylo, jsou jen trosky velkých pyramid. Ale nedávné vykopávky toho odhalily mnohem více: ztracené citadely v guatemalské džungli v okolí Tikalu, posvátný závrt v Chichén Itzá, nebo podzemní síť tunelů objevená v Teotihuacánu. Jak tito lidé starověku dokázali vytvořit tak ambiciózní stavby a jaký měly vůbec účel? S pomocí pokročilých nových moderních technologií se pokusíme odpovědět na všechny tyto otázky a odhalit tajemství dávnověku i těchto kamenných megastaveb. V seriálu Záhady mayských metropolí ožívají Mayové, jejich bozi i jejich dávno ztracená záhady.

Tematické premiérové bloky: „Historie“ na Prima ZOOM vždy v úterý od 20.00 do 22.00 hod. a v sobotu od 22.00 do 24.00 hod.

7. 6. 21.00 – Španělsko po válce (1. díl)

Série vypráví příběh nedávné historie Španělska. Skládá se ze čtyř hodinových epizod, které pokrývají období od konce občanské války v roce 1939 až do smrti Franca v roce 1975. Podíváme se na různé fáze Francova režimu a jeho dopady na španělskou společnost, stejně jako důvody, které umožnily Francovi zůstat u moci téměř půl století. Klíčové události z minulosti nám pomůžou lépe porozumět současnosti. Černobílá vzpomínka na tehdejší dobu díky rozsáhlému obrazovému archivu španělské filmotéky změní barvy. Ambiciózní inscenace ukazuje hlavní politické, ekonomické, společenské a kulturní události, jež poznamenaly Španělsko poválečného období a diktatury Francisca Franca, z bezprecedentní perspektivy, kterou nabízejí digitalizované a barevné obrázky.

 

15. 6. 22.00 – Kdo zabil Johna Lennona

Fascinující historický celovečerní film vznikl na motivy knižního bestselleru proslulého investigativního žurnalisty a odhaluje, jak a proč zemřel John Lennon. Muzikant a aktivista John Lennon, vůdčí osobnost legendární rockové skupiny The Beatles, se stal nejznámější osobností své doby. Proslulý investigativní žurnalista Jack Jones se specializuje na kriminální případy. Napsal knižní bestseller o Lennonově vraždě z pohledu jejího pachatele Marka Davida Chapmana. A právě na jeho poznatcích a zjištěních staví také tento strhující dokumentární snímek. Kdo zabil Johna Lennona je podrobný a pronikavý pohled na paralelní životy Lennona a Chapmana. Nechybí ani nové audio rozhovory, díky nimž proniknete do mysli neblaze proslulého vraha.

 

21. 6. 20.00 – Bílá hora: Kronika povstání

Hraný dokumentární film detailně zobrazující příběh a postavy českého stavovského povstání v letech 1618–1622, a to včetně dodnes kontroverzní bitvy na Bílé hoře a následné smutné dohry pod názvem Staroměstská exekuce. Český snímek pod režijní taktovkou mladého autora Josefa Kotalíka.

 

25. 6. 23.00 – Krásy Řecka: Od hor k pobřeží (Epirus)

Husté zelené lesy a hory pokryté sněhem, vysoké útesy nebo holé písčiny. Řecko je zemí přírodních krás, se kterými se může srovnávat jedině jeho historický význam. Zažilo první evropské civilizace, zakladatele filozofie i rozhodující bitvy. Pozoruhodné letecké záběry této jedinečné části Evropy zachycují malebné zátoky, dechberoucí pohoří, divoké říční delty, idylické vesničky a kláštery. Krajina, kterou sledujeme, může dýchat a vyprávět svůj příběh. Všední příběhy místních obyvatel o tom, jak tady žijí a pracují, jsou protiváhou pohledu z ptačí perspektivy. Toto je autentické Řecko. Rybáři, mniši, sochaři – obyčejní lidé žijící na neobyčejných místech nabízejí vlastní, jedinečný pohled na historické budovy, posvátná místa, starodávné tradice a kulinářské umění, které už dlouhá staletí ovlivňují celý zbytek Evropy.

 

 

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru