zaujalo nás detailpraha: objev neznámého obrazu od hanse von aachena v břevnovském klášteře

Praha: Objev neznámého obrazu od Hanse von Aachena v břevnovském klášteře

Historik umění Štěpán Vácha z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR (ÚDU AV ČR) objevil v břevnovském klášteře pozoruhodný, dosud opomíjený obraz Bolestný Kristus. Uměleckohistorický a technologický průzkum potvrdil jeho domněnku, že autorem obrazu je Hans von Aachen, dvorní malíř císaře Rudolfa II., a přinesl i další, překvapivé poznatky.

„Obraz mi hned padl do oka. Bylo zřejmé, že popiska, označující jej jako práci neznámého českého malíře druhé poloviny 17. století, nesedí. Zaujala mě kvalita malby a výrazný rukopis, který odkazoval jinam...,“ říká historik umění Štěpán Vácha.

Bolestný Kristus z břevnovského kláštera prošel v uplynulých dvou letech náročným restaurováním a technologickým průzkumem, které provedl restaurátor Adam Pokorný z Národní galerie v Praze. Potvrdilo se nejen Aachenovo autorství, ale ve spodních vrstvách malby došlo k objevu mužské tváře.

„Fyziognomické rysy jako tvar nosu a výrazný spodní ret připouštějí domněnku, že jde o nedokončenou podobiznu císaře Rudolfa II., kterou následně Aachen použil pro nový obraz,“ doplňuje historik umění.

Od čtvrtka 17. prosince 2020 je ve Window Gallery, ve výlohách knihovny ÚDU AV ČR (Husova 4, Praha 1), výstava Něžné utrpení podle Hanse von Aachena, která představuje obraz a seznamuje s výsledky bádání i s průběhem jeho restaurování. K celému příběhu byl natočen časosběrný dokument, jehož uvedení se plánuje v příštím roce.

 

Tisková zpráva ÚDU AV ČR

 

Hans von Aachen vstoupil do služeb císaře Rudolfa II. 1. ledna 1592, ale v Praze celé další čtyři roky nebydlel. Zdržoval se v Mnichově, kde měl rozpracovány mnohé zakázky, a navíc jej tu poutaly i vnady Reginy, dcery slavného hudebníka Orlanda di Lasso, kapelníka bavorského vévody. Až po sňatku se spolu vypravili do císařova sídelního města. Rudolf si manžela velice oblíbil. Aachen maloval alegorické a náboženské obrazy, obstarával nákupy uměleckých děl a pracoval i jako neoficiální Rudolfův vyslanec. Jedním z jeho diskrétních poslání byly portréty šlechtičen, které připadaly pro císaře v úvahu jako výhodné partie ke sňatku. Nešlo jen o podobu možné nevěsty. Během dlouhého pózování při malování se mohl Aachen leccos zajímavého dozvědět. Za věrné služby císař povýšil Aachena do šlechtického stavu a po smrti 4. března 1615 ho dal pohřbít v katedrále sv. Víta, což také bylo dalším výrazem úcty.

(SK)


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru