knižní novinky detailpraha: národní galerie vydala reprezentativní soupisový katalog španělského umění 13. -19. století (national gallery prague: spanish painting and sculpture from the 13th to the 19th century)

Praha: Národní galerie vydala reprezentativní soupisový katalog španělského umění 13. -19. století (National Gallery Prague: Spanish Painting and Sculpture from the 13th to the 19th Century)

Národní galerie v Praze vydala soupisový katalog Spanish Painting and Sculpture from the 13th to the 19th Century, který poprvé kompletně představuje fond starého španělského umění 13. -19. století ze sbírek Národní galerie v Praze.

Publikace je výsledky dlouhodobé badatelské práce předního českého historika umění a renomovaného znalce španělského umění Pavla Štěpánka. S výzkumem španělských obrazů a plastik začal Štěpánek už před půl stoletím, kdy na toto téma připravil diplomovou práci, jejíž resumé bylo v roce 1968 publikováno v Madridu.

V úvodu se Štěpánek zabývá především historií sbírání španělského umění v Čechách. Samostatná sekce je mimo jiné věnována proslulé Lobkowiczké kolekci a utváření sbírky Národní galerie.

Těžištěm knihy je především podrobný katalog zahrnující 29 obrazů a 20 plastik. Francisco José Goya y Lucientes, Doménicos Théotocopulos zvaný El Greco a Jusepe de Ribera tady mají prostor téměř malé monografie. Ostatně právě jejich obrazy jsou chloubou pražské kolekce.

Je to obdivuhodné dílo připravené s obrovskou pečlivostí, která je pro Štěpánkovy práce příznačná. Odborná literatura prameny k dané problematice zahrnují v katalogu celých 16 stran. Ostatně v úvodu katalogu Enrique Valdivieso, profesor univerzity v Seville, napsal, že Štěpánek témto vědeckým katalogem opět dokazuje hloubku a šíři svých znalostí španělského malířství a sochařství a že výsledkem je mistrovské dílo velkého specialisty.

 

Peter Kováč

 

Pavel Štěpanek: Spanish Painting and Sculpture from the 13th to the 19th Century, anglicky, 148 stran, 50 reprodukcí, cena 315 Kč

 

Internet:

https://shop.ngprague.cz/spanish-painting-and-sculpture-from-the-13th-to-the-19th-century-2

 

„For all of us who have devoted our careers to the study and advancement of Spanish art history, it was very gratifying to discover that Pavel Štěpánek, who has spent his entire life researching and analysing the rich legacy of Spanish artworks found in the Czech Republic, has produced a catalogue that examines National Gallery Prague’s collection of paintings and sculptures from the Spanish school. His research has always proven the high level of his academic expertise, which is reflected in the multitude of books and articles he has written over the past half century.“

Enrique Valdivieso

Professor Emeritus of Art History

Universidad de Sevilla

 

Contents:

Foreword / 7

Acknowledgements / 8

Introduction / 9

Thirteenth– to Nineteenth-Century Spanish Art in National Gallery Prague´s Collections / 11

1. Five Decades of Searching for the Soul of Spanish Art / 13

2. Spanish Art Research in Europe / 15

3. Spanish Portraits in the Czech Lands: The Lobkowicz Collection / 18

4. Compilation of Sixteenth-Century Spanish Art / 20

5. Characteristics of National Gallery Prague’s Spanish Collection / 22

6. Spanish Portraiture, with a Brief Look into the Historical Lobkowicz Collection / 24

7. Spanish Polychrome Sculpture / 28

8. Seventeenth-Century Spanish Painting / 30

9. Collecting Spanish Art in the Czech Lands / 31

10. Characteristics of the Spanish Art Found in the Czech Republic / 32

Catalogue

Notes for the Reader on the Catalogue / 34

I Paintings / 37

II Sculptures / 101

Indexes / 126

Sources and Literature / 133

List of Abbreviations / 149


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru