knižní novinky detailpraha: kolektivní monografie oddech a zahálka. čas bez práce ve středověké evropě (nln)

Praha: Kolektivní monografie Oddech a zahálka. Čas bez práce ve středověké Evropě (NLN)

Anotace:

V Nakladatelství Lidové noviny vyšla kolektivní monografie nazvaná „Oddech a zahálka“ s podtitulem „Čas bez práce ve středověké Evropě“, jejíž texty vycházejí z příspěvků, které zazněly během mezioborového medievistického kolokvia Centra pro studium středověku FF UK „Oddech a zahálka“, které se konalo v lednu 2019.

Historie se zabývá převážně lidským konáním, aktivitou, prací. Zkoumané texty, předměty, děje a situace představují obvykle výsledky usilovné či soustředěné činnosti. Lidský život se však v činorodém úsilí odehrává pouze z poloviny. Stejnou měrou je protkán i chvílemi oddechu a zahálky, jež si zasluhují odpovídající badatelský zájem.

Kolektivní monografie, volně navazující na úspěšné tituly Hranice smíchu (NLN, 2019) a Staré baby (NLN, 2021), představuje různé pohledy na středověký svět nečinnosti, odpočinku, zábavy a kratochvíle. Autorky a autoři se věnují spánku, hrám, lenošení, snění o volném čase, ale i protivným hlasům, které nicnedělání znevažují a stále člověka nutí k dalším a dalším činům.

Jednotlivé studie nazírají téma moderní optikou a přinášejí řadu zajímavých postřehů a podnětných poznatků. (SK)

 

Vojtěch Bažant - Lucie Korecká - Martin Šorm – Matouš Turek (edd.), Oddech a zahálka. Čas bez práce ve středověké Evropě, Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2023, 344 stran, doporučená cena 449 Kč

 

Internet:

https://www.nln.cz/knihy/oddech-a-zahalka/

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru