U příležitosti sedmistého výročí narození římského císaře a českého krále Karla IV. vydala Česká geologická služba knihu nazvanou „Kamenná katedrála. Kámen v historii stavby, výzdoby a oprav katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze“. Jejím autorem je Václav Rybařík (ročník 1937), inženýr-geolog, který se od roku 1982 zabývá povahou a původem přírodních kamenů našich, hlavně pak pražských památek.
Jak napovídá podnázev knihy, autor se v ní zabývá katedrálou sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze, naší největší a nejcennější kamennou sakrální stavbou. Jeho pohled na katedrálu je však ze zcela jiného úhlu než jsme zvyklí. Zaměřuje se především na materiálovou podstatu katedrály. Jsou to velice zajímavé a pro širokou veřejnost objevné informace, z jakých českých, ale i cizích přírodních stavebních a ozdobných kamenů byla Svatovítská katedrála od 14. století stavěna, zdobena a opravována.
Kniha je rozdělena do celkem pěti částí. První je stručným shrnutím stavební historie katedrály. Následující pak přináší přehled používaných kamenů při její stavbě, výzdobě a opravách, a to v období od 14. století až po současnost. Třetí část je stručným průvodcem k prohlídce Svatovítské katedrály (exteriéru i interiéru). Tento text je hodně popisný, což ale odpovídá formě průvodce. Všechny texty jsou doplněny bohatým obrazovým doprovodem (fotografie, kresby, půdorysy, plánky, mapky, tabulky). Čtvrtá část přináší výběr prací o Svatovítské katedrále od roku 2000.
První čtyři části byly jen jakýmsi úvodem, na který navazuje poslední, v pořadí pátá část, která je bezpochyby nejdůležitější, protože přináší deset autorových článků, týkajících se kamenné historie a současnosti katedrály. Jedná se převážně o texty, které byly publikovány v letech 1994-2013. Pouze text „Zpráva o prohlídce kamenných částí jižního průčelí křížové lodi katedrály sv. Víta na Pražském hradě“ nebyl doposud uveřejněn.
Dva texty vznikly již v roce 1994 k 650. výročí položení základního kamene katedrály. Úvodní je přehledem kamenů použitých v chrámu od počátku až do roku 1994. Textově se hodně kryje s druhou částí celé publikace. Následující textík pak přibližuje dovozy kamene na základě dochovaných, latinsky psaných účtů svatovítské hutě z let 1372-1378.
Pěkný je též příspěvek zasvěcený jedinečné soše sv. Václava ze Svatováclavské kaple. Autor se věnuje nejen použitému materiálu, kterým je mimochodem karbonátový prachovec (opuka), ale i jejímu autorství, datování, podobě, proměnám a dokonce kamenným kopiím.
Jednotlivé texty nejsou věnovány pouze gotické části katedrály, ale i její novověké části. Autor tak představuje nejen díla realizovaná během dostavby, ale též díla, která nakonec na stavbu, resp. dovnitř, nebyla nikdy umístěna. Václav Rybařík jako jeden z mála zaměřil svou pozornost i na epitafy a náhrobní kameny v katedrále, čehož výsledkem je rozsáhlý příspěvek, který byl původně publikován ve sborníku Epigraphica & Sepulcralia 4/2013 (s. 373-428). K tomuto textu pak můžeme tematicky přiřadit i poslední text o náhrobcích rudolfínského malíře Hanse von Aachen a jeho dcer a matky.
Je opravdu velice zajímavé dozvědět se, co vše lze vyčíst z použitého materiálu. Jsou to informace a údaje, které jsou důležité hlavně v případě oprav, rekonstrukcí a restaurování jednotlivých částí katedrály. Myslím si však, že je určitě mohou docenit i historici a historici umění.
Zajímavá kniha Václava Rybaříka „Kamenná katedrála“ přispívá k úplnějším znalostem o katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Je zároveň pěkným příspěvkem k letošnímu karlovskému výročí, výročí panovníka, který byl mimo jiné spoluzakladatelem a budovatelem nového chrámu.
Marek Zágora
Václav Rybařík, Kamenná katedrála. Kámen v historii stavby, výzdoby a oprav katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze, Praha, Česká geologická služba, Praha 2016, 200 stran, doporučená cena 260 Kč
Internet:
Obsah:
Úvod
1. Stavební dějiny katedrály v kostce
2. Kámen v historii stavby, výzdoby a oprav katedrály
3. Katedrálou krok za krokem
3.1 Exteriér
3.2 Interiér
4. Výběr prací o katedrále a jejích částech, publikovaných od roku 2000
5. Deset kapitol z kamenné historie a současnosti katedrály
5.1 Povaha a původ přírodních kamenů v chrámu sv. Víta
5.2 Dovozy kamene v účtech svatovítské hutě z let 1372-1378
5.3 K článku dr. I. Hlobila o původu opuky parléřovských děl v účtech svatovítské hutě
5.4 Zpráva o prohlídce kamenných částí jižního průčelí křížové lodi katedrály sv. Víta na Pražském hradě
5.5 Povaha a původ kamenů velké jižní věže katedrály sv. Víta
5.6 Ke vzniku a osudům sochy sv. Václava ze Svatováclavské kaple katedrály sv. Víta v Praze
5.7 Povaha a původ kamenů v gotické části katedrály sv. Víta
5.8 Novověká kamenná sochařská díla v katedrále sv. Víta v Praze
5.9 Epitafy a náhrobní kameny v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze
5.10 Náhrobky malíře Hanse von Aachen a jeho dcer a matky v katedrále sv. Víta v Praze
Copyright (c) 2008
stavitele-katedral.cz |
Tisk |
Kontakty |
XHTML 1.0 Strict |
Statistiky toplist |
Zpět nahoru