detailpraha: josef mánes: dílo a jeho doba v obrazech, skvělá kniha o velkém českém malíři

Praha: Josef Mánes: dílo a jeho doba v obrazech, skvělá kniha o velkém českém malíři

 

Klub přátel Stavitelů katedrál pořádá k této knize 23. 8. v 16.00 hodin speciální pořad s historikem umění Michaelem Zachařem! Akce je pouze pro předem registrované zájemce.

 

V roce 2020 uplynulo 200 let od narození Josefa Mánesa. Národní galerie ohlásila velkou mánesovskou bilanci, ale zatím jsme se jí nedočkali. Bude vůbec? Jubileum se rozhodl připomenout alespoň Spolek výtvarných umělců Mánes. Jejich výstava, která byla nainstalována v Galerii Kooperativa v Praze, však měla pouze vernisáž a poté byla kvůli pandemii koronaviru nadobro uzavřena.

Z projektu však zůstala velkoryse připravená a mimořádně zajímavá kniha Josef Mánes: dílo a jeho doba v obrazech. Editorem a autorem koncepce i většiny textů je Ivan Exner, předseda S. V. U. Mánes, odbornou spolupráci zajišťoval historik umění Michael Zachař.

Publikace představuje Josefa Mánesa jako umělce všestranného malířského talentu. Od portrétů přes figurální kompozice a ilustrace až k ozdobným praporům pro spolky nebo návrhy na scény pro Staroměstský orloj.

Jeho styl se různě proměňoval pod vlivem dobové evropské estetiky klasicismu a realismu, hodně ho však zajímalo hledání národních kořenů v umění. Při svých cestách, zejména na Moravu a na Slovensko, věnoval značnou pozornost folklóru a lidové kultuře.

Mánes, podobně jako Aleš nebo Myslbek, se od 50. let minulého století stal ztělesněním národního umění. A v tom je jistý kámen úrazu. U evropansky naladěné veřejnosti to může vyvolat až jistý odpor. Kniha však nechce představit Mánesa jako zkamenělý „národní pomník“. Odkrývá nám živé umění malíře plného vášní a touhy po životě.

Skvělá grafická úprava umožňuje, aby čtenář ve velkých celostránkových reprodukcích mohl obdivovat jeho obrazy, akvarely a kresby, pochopil autentickou poetiku jeho umění a v doprovodném textu se vždy začetl do velmi zajímavého příběhu, který se ke konkrétním dílům vztahuje.

Detailně je třeba představena slavná Josefína, akt považovaný za českou Monu Lisu. Zachycuje opravdu Fanynku Šťovíčkovou, která u Mánesů sloužila jako služka a Josef se do ní bezhlavě zamiloval? Vztah zatrhla až Josefova sestra Amálie, která byla vůči svým bratrům v dosti dominantním postavení, a dívku vyhodila z domu. Nebo jde o portrét herečky, jak později tvrdila Amálie Mánesová?

Mnozí odborníci malbu považují za jakýsi idealizující prototyp Mánesovy představy o ženské kráse. Ovšem každá idealizace má vždy svůj konkrétní prapůvodní zdroj. Obraz tak zůstává v mnohém krásným tajemstvím českého umění. Má v sobě půvab i smyslnost benátského umění vrcholné renesance.

Mezi uměleckohistorickými monografiemi najdeme knihy, které jsou určeny především ke čtení, a knihy, které primárně slouží k prohlížení reprodukcí. Katalog o Josefu Mánesovi zásluhou Ivana Exnera šťastným způsobem kombinuje obojí. Prostě monografie dokonale vyvážená slovem i obrazem.

Peter Kováč

Josef Mánes: dílo a jeho doba v obrazech, publikace vydaná k výročí 200 let od narození patrona spolku Josefa Mánesa, autor: Ivan Exner, Praha 2020, 608 stran, ISBN: 978-80-907935-0-7, cena 2750 Kč, náklad 700 kusů

Knihu lze zakoupit pouze v internetovém e-shopu Spolku výtvarných umělců Mánes!

Internet:

https://svumanes.cz/spolek/edicni-cinnost/item/299-josef-manes-dilo-a-jeho-doba

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru