archiv detailpraha: jaký byl vkus nejkrvavějšího diktátora německa? odpověď nabízí publikace hitlerova sbírka v čechách!

Praha: Jaký byl vkus nejkrvavějšího diktátora Německa? Odpověď nabízí publikace Hitlerova sbírka v Čechách!

Adolf Hitler chtěl být původně malířem a ve Vídni se v říjnu 1907 zkoušel dostat na výtvarnou akademii, ale nevzali ho. Nicméně to nevzdal a ještě po mnoho let maloval akvarely, které většinou zachycovaly různé veduty, tedy vyobrazení měst a vesnic.

Většinu z obrázků, které se dnes docela dobře prodávají na aukcích, dělal Hitler podle pohlednic a fotografií. Lékaři, což byl mimochodem Žid, který se staral o jeho matku, z vděčnosti věnoval několik obrazů a byl přesvědčen, že mu tím dává cenný dar. Svého výtvarného talentu si tedy sám považoval.

A možná, kdyby se stal spolužákem malíře Egona Schieleho, kterého na vídeňskou akademii na rozdíl od Hitlera přijali, dějiny 20. století by vypadaly jinak.

Jaký byl vkus nejkrvavějšího diktátora Německa? Odpověď na tuto otázku poskytly nyní i depozitáře českých institucí, ve kterých dva nadšení badatelé, Jiří Kuchař a Lubomír Mazuch, objevili část Hitlerovy osobní umělecké sbírky.

Nešlo o jeho vlastní obrazy, ale o diktátorovy nákupy německého umění z pravidelných výtvarných přehlídek, které se za jeho vlády konaly v mnichovském Domě umění.

Hitler byl k malířům a sochařům štědrý. Za díla vyjadřující germánského ducha platil značné částky. Na zadní straně obrazů, které se našly v Doksanech, jsou zaznamenané ceny od 15 do 35 tisíc říšských marek. „Volkswagen tehdy stál 1500 marek, takže za nejdražší plátna se zaplatilo jako za 23 aut," říká Jiří Kuchař.

Hitler nakupoval díla politická, zachycující nacistické slavnosti či hrdinství německých vojáků na bojištích, dále mytologické obrazy představující hrdiny putující do svatyně Walhally, což byl starogermánký ráj, a symbolické kompozice vyjadřující ideje třetí říše o dějinném poslání vyšší rasy.

Zvláštní část tvoří akty, které nacistický vůdce zjevně obdivoval, vždy však bylo podmínkou, aby žena vypadala jako Němka. V případě svlečených mužů muselo jít o atlety a závodníky - blonďáky s modrýma očima.

Do Čech se obrazy a sochy dostaly tak, že je Hitler skladoval v klášteře ve Vyšším Brodě. Kuchařovi a Mazuchovi se podařilo najít v českých depozitářích a státních sbírkách 16 obrazů a řadu soch a také darů i osobních předmětů Hitlera, jako byl třeba pracovní stůl a velké křeslo. Některé obrazy jsou dosud v originálním transportním balení z roku 1941, což je skutečný unikát.

Na mnichovských přehlídkách germánského umění mimochodem vystavovalo podle Kuchařova zjištění i 27 výtvarníků z Čech (šlo většinou o sudetské Němce) a čtyři jejich díla sám Hitler koupil, ale žádné z nich se zatím nepodařilo identifikovat.

O Hitlerově umělecké sbírce v Čechách vydal Jiří Kuchař dvě obsáhle a bohatě dokumentované knihy, druhý díl vyšel právě před týdnem. „Nejsem žádný nácek," říká autor knihy, „objevenou sbírku ale považuji za cenný historický dokument, autentické svědectví o tehdejší době. A máme to jen my a Němci, nikde jinde se nic podobného nezachovalo."

Obě publikace jsou pro široké publikum dobře napsanou literaturou faktu, a díky mnoha dokumentům i detailní obrazové příloze jsou oba díly velmi zajímavé i pro historiky a historiky umění.

 

PhDr. Peter Kováč

 

Jiří Kuchař, Hitlerova sbírka v Čechách, 1. díl Sochy, busty, drobné plastiky, nakladatel: Eminent, vázaná, 272 stran, 17 × 24 cm, česky, Praha 2009 (1. vydání), doporučená cena 369 Kč.

Internet:

http://www.eminent.cz/kniha.php?id_knihy=458

 

Jiří Kuchař, Hitlerova sbírka v Čechách, 2. díl Obrazy, dary, psací stůl, nakladatel: Eminent, vázaná, 324 stran, 16,5 × 23,5 cm, česky, Praha 2012 (1. vydání), doporučená cena 399 Kč.

Internet:

http://www.eminent.cz/kniha.php?id_knihy=532


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru