výstavy detailpraha: imucha - slavná sbírka v pohybu

Praha: iMucha - slavná sbírka v pohybu

V roce 1982 trenér Jan Kukal seznámil tenistu Ivana Lendla se spisovatelem Jiřím Muchou, synem secesního malíře Alfonse Muchy. Lendl pak začal systematicky sbírat vše, co se týkalo malířovy nejslavnější tvorby, to jest plakátů a propagačních dekorativních tisků. Se stejnou zarputilostí se jakou na kurtech bojoval s Connorsem a McEnroem, sháněl po aukcích Alfonse Muchu a vybudoval jedinečnou sbírku, kterou ale nakonec prodal.

Jako celek však zůstala Lendlova sbírka zachována a nyní ji mohou obdivovat diváci v Obecním domě v Praze. Výstava nabízí zcela nový a technologiím 21. století odpovídající pohled na českého secesního mistra. Díky vysoce profesionálně zpracovanému digitálnímu rozpohybování Muchových plakátů se ve světové premiéře od léta roku 2020 návštěvníci ocitají tváří v tvář oživlým modelkám, jsou obklopováni výjevy ze Slovanské epopeje a promlouvá k nim dokonce sám Alfons Mucha.

Jedinečné pojetí expozice tak secesi posouvá o více než sto let dopředu a návštěvníky o více než sto let dozadu. Mistrné architektonické ztvárnění konceptu provází nejvýznamnějšími milníky Muchova života a tvorby, které dokreslují ty nejzásadnější informace od předního odborníka na Alfonse Muchu. Expozice čítá bezmála 240 nejpoutavějších artefaktů. Celá výstava je tak jedinečným souborem dojmů z ohromující monumentality, digitálních efektů, snadné pochopitelnosti a líbivosti u široké veřejnosti a zároveň těch nejzajímavějších informací a momentů Muchovy éry.

(SK)

iMucha - slavná sbírka v pohybu, Obecní dům v Praze, do 10. 2. 2023, otevřeno denně: 10:00 - 19:00 hodin

 

Internet:

https://imucha.com/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru