knižní novinky detailpraha: děti a dětství. od středověku na práh osvícenství (nln)

Praha: Děti a dětství. Od středověku na práh osvícenství (NLN)

Anotace:

Nakladatelství Lidové noviny připravuje vydání kolektivní monografie „Děti a dětství“, jejíž podnázev „Od středověku na práh osvícenství“ vymezuje téma chronologicky.

Problematika dětství v minulosti byla dlouho spíše okrajovou záležitostí. Mělo se většinou za to, že děti byly vnímány jako „malí dospělí“. Dětství dokonce nebylo bráno za svébytnou životní etapu. Jak ale ukazují naši přední historici, archeologové a památkáři, skutečnost byla zcela odlišná. Dokládají, že dívky a chlapci v českých zemích prožívali dětství podobně jako děti v současnosti. Největší rozdíl však spočíval v životních podmínkách a nárocích, jež na ně kladla rodina či společnost.

Dětský svět je i proto představován s ohledem na specifika jednotlivých sociálních vrstev při výchově, ochraně a péči o děti, případně v širokém spektru dobových textů a literatury o dětství. Důležitou součástí jednotlivých textů je bohatý obrazový doprovod, který představuje nejen hračky, ale i oděvy a předměty každodenní potřeby od středověku až na práh osvícenství. (SK)

 

Dana Dvořáčková-Malá - Martin Holý - Tomáš Sterneck - Jan Zelenka a kolektiv, Děti a dětství. Od středověku na práh osvícenství, Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2019, 696 stran, doporučená cena 999 Kč

 

Internet:

https://www.nln.cz/knihy/deti-detstvi-od-stredoveku-na-prah-osvicenstvi/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru