archiv detailpraha: absence katalogu výstavy český a římský král václav iv. gotické umění krásného slohu kolem roku 1400

Praha: Absence katalogu výstavy Český a římský král Václav IV. Gotické umění krásného slohu kolem roku 1400

V Císařské konírně na Pražském hradě byla do 3. listopadu 2019 k vidění zajímavá výstava nazvaná „Český a římský král Václav IV. Gotické umění krásného slohu kolem roku 1400“, kterou s kolektivem odborníků připravil historik umění Jaroslav Sojka. Výstava byla zasvěcena především umění Václavovy doby, které zaznamenalo kolem roku 1400 v podobě tzv. krásného slohu jeden ze svých vrcholů. Vedle řady českých exponátů byly představeny i četné zápůjčky z Německa, Polska, Slovenska, Rakouska a USA.

Odborná i laická veřejnost očekávala, zda vyjdou k výstavě i nějaké doprovodné publikace, a především vědecký katalog. Na samotné výstavě bylo možné zakoupit alespoň knihu „Katedrální motivy v české gotické architektuře a užitém umění doby okolo roku 1400“ hlavního autora výstavy Jaroslava Sojky. Bohužel nic dalšího nevyšlo.

Je velice smutné, že k výstavě nevyšel a asi ani nevyjde žádný katalog. Všichni zájemci tak musí sáhnout po objemném a zároveň objevném katalogu výstavy „Karel IV. Císař z Boží milosti. Kultura a umění za vlády posledních Lucemburků 1347-1437“, která byla k vidění v Obrazárně Pražského hradu od února do května 2006. V něm je řada uměleckých děl z období Václavovy vlády představena.

Rovněž je škoda, že nevyšel alespoň nějaký obrazový průvodce výstavou, který by se pak pro každého návštěvníka stal zhmotnělou připomínkou záslužné výstavy k Václavovu kulatému výročí.

Na závěr se nabízí zajímavé srovnání: V roce 1970 byl vydán nádherný, obsáhlý vědecký katalog výstavy „České umění gotické 1350-1420“, která se ale nakonec neuskutečnila. V roce 2019 jsme mohli navštívit zajímavou expozici „Český a římský král Václav IV. Gotické umění krásného slohu kolem roku 1400“, ale katalogu se nedočkáme. A to je opravdu velká škoda!

Marek Zágora

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru