archiv detailolomouc: muzeum umění hostí tvorbu polské textilní výtvarnice a sochařky magdaleny abakanowicz

Olomouc: Muzeum umění hostí tvorbu polské textilní výtvarnice a sochařky Magdaleny Abakanowicz

Muzeum umění Olomouc hostí do 28. srpna dílo ve světě obdivované polské textilní výtvarnice a sochařky Magdaleny Abakanowicz, která v roce 1999 měla svou samostatnou výstavu i v Metropolitním muzeu v New Yorku, což se žijícím umělcům tak často nestává.

V České republice není Abakanowicz neznámá. Její díla vlastní díky Medě Mládkové třeba pražské Museum Kampa, v červenci 1999 se uskutečnila její výstava v pražském Mánesu, ale z neznámých důvodů trvala jen pouhé dva týdny.

Výstavní sál olomouckého muzea nyní na tři měsíce zaplnilo šedesát děl zapůjčených z ateliéru autorky a z Národního muzea ve Vratislavi. K vidění tu jsou i pětimetrové textilní Abakany, kterými Abakanowicz zaujala odborné publikum už v 60. letech a v roce 1965 za ně získala zlatou medaili na bienále v Sao Paulu.

V 70. letech se umělkyně vrhla na sochařství. Svoje zvláštní lidské figury dělá tak, že sádrový model pokryje vrstvami tkaniny, kterou pak vyztuží pryskyřicí. Během tuhnutí materiálu sochu ještě ručně domodelovává. Každý otisk je tak individuální. Sedící nebo stojící postavy vypadají jako hlinění bojovníci armády prvního císaře, kterou před časem objevili v Číně archeologové.

Lidé v podání Abakanowicz však postrádají hlavy - zbaveni tváře stojí jako slepá a dobře ovladatelná masa. Anonymní dav, mlčí většina. Působivá výtvarná reakce na dějinné a společenské poměry v Evropě, označované na Západě termínem "Východní".

Velký ohlas však měly tyto její práce v Japonsku, kde leckomu připomněly stíny lidských těl po výbuchu atomové pumy. Šedá hromada tkanin vytvarovaná do podoby lidských otisků nahání občas až husí kůži.

Vystavené objekty v Olomouci doplňují filmy, třeba videozáznam z tanečního vystoupení japonské skupiny Butoh, která vytvořila ve spolupráci s autorkou choreografii inspirovanou jejími sochami.

Muzeum vydává ve spolupráci s nakladatelstvím Arbor vitae k výstavě menší katalog, který obsahuje úvodní studii amerického teoretika Josepha Antenucciho Becherera a také vlastní životopis autorky. Kurátorkami olomoucké výstavy jsou Štěpánka Bieleszová a Gina Renotiere.

 

PhDr. Peter Kováč

 

Internet:

http://www.olmuart.cz/?detail=1753

 


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru