archiv detailněmecko: vyšel první svazek ikonologie křesťanského umění (ikonologie der christlichen kunst band 1: alte kirche)

Německo: Vyšel první svazek Ikonologie křesťanského umění (Ikonologie der christlichen Kunst Band 1: Alte Kirche)

Anotace:

Přehledná publikace nabízí základní orientaci v ikonografii křesťanského umění. Nejde o běžný lexikon témat a motivů seřazených podle legend, evangelií či konkrétních osob. Autor se snaží představit, jak se ikonografie vyvíjela v době pozdní antiky a časného středověku a jak byla vyobrazení biblických příběhů a legend dobově interpretována – čili určující je autorův zájem o výklad ikonografie, čili o ikonologii.

Je to historicky pojatá ikonografie či ikonologie s přehledem o smyslu a funkci vyobrazení v dané době. Z tohoto hlediska jde o ojedinělou knihu. Navíc profesor Hans Georg Thümmel je renomovaný odborník na dějiny církve a má za sebou početné studie ke křesťanskému umění.

Záporem knihy je velmi slabá obrazová dokumentace (navíc dosti špatné a občas málo zřetelné fotografie) a značně vysoká cena (i na německé poměry). Zcela nedostatečný je také rejstřík.

Předností knihy je systematičnost a přehlednost: je pojata jako základní příručka k dalšímu studiu a z toho hlediska je také text strukturován po kapitolách i dílčích částech. Do roku 2023 by měly vyjít další tři díly věnované středověké ikonologii, renesanční a barokní ikonologii a byzantské ikonologii.

(SK)

 

Hans Georg Thümmel, Ikonologie der christlichen Kunst, 1. díl: Alte Kirche, 323 stránek, vydavatel: Verlag Ferdinand Schöningh 2019, německy, cena 128 eur, ISBN-10: 3506792377, ISBN-13: 978-3506792372

 

Internet:

https://www.schoeningh.de/view/serial/ICK

 

Anotace nakladatelství:

Mit dem auf vier Bände angelegten Werk wird erstmalig eine Ikonologie der christlichen Kunst im historischen Ablauf geschildert. Die komplexe Geschichte des Bildes in der Kirche wird ausgehend von der Intention der Darstellungen auf den verschiedenen Bildträgern aufgezeigt und die Weise der damit verbundenen Argumentation fundiert dargelegt. Eingebettet in allgemeine historische Entwicklungen wird der Wandel der Themenkreise beschrieben. In der Einleitung werden die Prinzipien der Arbeit erläutert. Teil 1 (Alte Kirche) behandelt die Entstehung einer christlichen Bildkunst am Grabe (auf Sarkophagen und in Katakomben) und den späteren Übergang in die Kirchdekoration. Nach gleichen Prinzipien werden in Teil 2 die Bildkunst des Mittelalters, in Teil 3 die der Neuzeit und in Teil 4 die andersartige Entwicklung in der Ostkirche geschildert.

Hans Georg Thümmel war von 1990 bis 1997 Professor für Kirchengeschichte, Christliche Archäologie und Geschichte der kirchlichen Kunst in Greifswald. Seit 1990 ist er Mitglied der Akademie gemeinnütziger Wissenschaften zu Erfurt sowie der Historischen Kommission für Pommern. Seine Forschungsschwerpunkte sind Patristik, ältere und mittelalterliche Kirchengeschichte, ostkirchliche Bilderlehre sowie die Ikonologie der christlichen Kunst.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru