archiv detailmnichov (münchen): slavný cisterciácký klášter fossanova se dočkal reprezentativní monografie (cornelia berger-dittscheid, fossanova, hirmer verlag)

Mnichov (München): Slavný cisterciácký klášter Fossanova se dočkal reprezentativní monografie (Cornelia Berger-Dittscheid, FOSSANOVA, Hirmer Verlag)

Cisterciácké opatství Fossanova patří k perlám raně gotické architektury v jižní Itálii a byla mu přisuzována klíčová role v šíření žebrové klenby a lomeného oblouku na území štaufského Sicilského království.

Slova nadšení věnoval Fossanově i klasik bádání o gotické architektuře Paul Frankl. Ve své souhrnné práci Gothic Architecture v rámci prestižní edice Pelican History of Art mj. o tomto klášterním kostele a také o nedalekém cisterciáckém chrámu v Casamari mj. uvádí: „V době, kdy byly tyto kostely postaveny, musely se stát v Itálii přímo senzací, a dokonce i dnes, viděno z hlediska Říma, vyvolávají dojem, jako by byly cizím prvkem ve svém okolí.“ (Frankl, Gothic Architecture, Yale University Press, 2000, s. 147).

Klášter Fossanova se nyní dočkal reprezentativní monografie, kterou vydalo německy nakladatelství Hirmer jako 41. svazek prestižní německé instituce Bibliotheca Hertziana. Autorkou obsáhlé knihy je Cornelia Berger-Dittscheidová, která vystudovala v Mohuči architekturu, dějiny umění a církevní dějiny a napsala o Fossanově dizertační práci s názvem Kloster von Fossanova: Geschichte, Baugeschichte und Architektur der Kirche und der Klostergebäude. Současná monografie je rozšířením a doplněním této její práce. Vše je zpracováno s pověstnou německou důkladností včetně edice historických zpráv a pramenů.

O Fossanově se čeští čtenáři mohou dočíst i v knize Úsvit renesance (Dvorské umění císaře Fridricha II.; Bamberský a Magdeburský jezdec, edice Stavitelé katedrál 3, Praha 2010), kde je přeložena studie Cornelie Berger-Dittscheidové Cisterciácký klášter Fossanova a císař Fridrich II.

 

Peter Kováč

 

Cornelia Berger-Dittscheid, FOSSANOVA, Architektur und Geschichte des ältesten Zisterzienserklosters in Mittelitalien, Römische Studien der Bibliotheca Hertziana Band 41, 568 Seiten, 636 Abbildungen, davon 52 in Farbe, 22,5 x 30 cm, 135,00 €, ISBN: 978-3-7774-3052-2

 

Internet:

https://www.hirmerverlag.de/de/titel-87-2/fossanova-1690/

 

Anotace nakladatelství:

Als erster gotischer Bau auf italienischem Boden hat die Zisterzienserkirche von Fossanova für die Architektur in Mittel- und Süditalien Maßstäbe gesetzt. Das Kloster gehörte zu den bedeutendsten Zisterzienserabteien im Kirchenstaat. Ein differenzierter Blick auf die Architektur und Bauskulptur lässt den kontinuierlichen Formentransfer von Frankreich nach Latium, aber auch die Auseinandersetzung mit der Baukunst der Region und des benachbarten Königreichs Sizilien in einem neuen Licht erscheinen. Die Baugeschichte von Kirche und Kloster werden umfassend geklärt, ferner neue Erkenntnisse zur Klostergeschichte, zum Vorgängerkloster, zur Ausmalung und Ausstattung der Kirche sowie zu den Klausurgebäuden vorgestellt.


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru