faksimile detailluzern: quaternio verlag připravuje vydání faksimile braniborského evangelistáře (quaternio verlag luzern - die faksimile edition des brandenburger evangelistars)

Luzern: Quaternio Verlag připravuje vydání faksimile Braniborského evangelistáře (Quaternio Verlag Luzern - die Faksimile Edition des Brandenburger Evangelistars)

Švýcarské vydavatelství Quaternio připravuje vydání dalšího zajímavého a bohatě iluminovaného středověkého manuskriptu. V zimě 2020/2021 vyjde faksimile pozdně románského Braniborského evangelistáře, jehož originál se již více než osm set let nachází na místě, pro které byl od začátku určen, v Brandenburském dómu (Brandenburg an der Havel, Domstift, Ms. 1).

Byzantským uměním inspirovaný evangelistář (liturgická kniha obsahující výňatky ze všech čtyř evangelií) vznikl na objednávku dómské kapituly kolem roku 1210 v Magdeburku. Obsahuje celkem dvě stě osmnáct stran (109 listů) o velikosti 33,6 x 24 cm. Výzdoba je dílem pouze jednoho iluminátora, který vytvořil osmnáct celostránkových iluminací, jednu celostránkovou ozdobnou iniciálu, deset velkých zdobených iniciál, řadu různě velkých zlatých iniciál na barevném pozadí a barevných iniciál na zlatém pozadí. Zlatem se opravdu nešetřilo, což je vidět především na rozsáhlých zlacených plochách.

Faksimile Braniborského evangelistáře vyjde v celkovém počtu 680 exemplářů a bude jako vždy doplněno svazkem odborných komentářů.

Jako tradičně je již všem milovníkům bohatě zdobených rukopisů k dispozici reprezentativní, ručně vázaná dokumentace. Spolu se šestnáctistránkovou informační brožurou se základními informacemi o díle je její důležitou součástí faksimile čtyř originálu věrných stran hodinek (fol. 12 a 13).

 

Marek Zágora

 

Internet:

https://quaternio.ch/faksimile-editionen/brandenburger-evangelistar/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru