knižní novinky detaildarmstadt: aktualizované vydání biografie heinrich der löwe. der ehrgeizige welfenfürst joachima ehlerse (wbg theiss)

Darmstadt: Aktualizované vydání biografie Heinrich der Löwe. Der ehrgeizige Welfenfürst Joachima Ehlerse (wbg Theiss)

Anotace:

Nakladatelství wbg Theiss vydalo aktualizované vydání životopisu saského a bavorského vévody Jindřicha Lva (1129–1195), jedné z nejvýznamnějších osobností 12. století. Autorem monografie „Heinrich der Löwe. Der ehrgeizige Welfenfürst“ je přední německý medievista Joachim Ehlers (*1936).

Jindřich Lev byl jedním z nejbohatších a nejmocnějších vladařů středověku, který podpořil volbu svého příbuzného Fridricha Barbarossy římsko-německým králem. Pozdější roztržka s Barbarossou ale nakonec vedla k štaufsko-welfskému nepřátelství.

O Jindřichu Lvovi nelze hovořit neutrálně, což je dáno mimo jiné i tím, že jeho obraz prošel řadou proměn: na jedné straně byl prezentován jako zakladatel měst a křižák, na straně druhé jako zločinec proti majestátu v papežských službách. Devatenácté století jej objevilo jako „německého“ hrdinu. Adolf Hitler si ho pak vážil jako průkopníka německého osídlování východu.

Na fakta bohatá biografie vychází z dokonalé znalosti dochovaných pramenů a představuje Jindřicha Lva jako skutečného evropského vladaře.

 

Marek Zágora

 

Joachim Ehlers, Heinrich der Löwe. Der ehrgeizige Welfenfürst, wbg Theiss, Darmstadt 2021, 504 stran, doporučená cena 32 euro

 

Internet:

https://www.wbg-wissenverbindet.de/shop/35784/heinrich-der-loewe

 

Z obsahu:

Prolog: Annäherungen

Die Welfen, Sachsen und das Reich

Der Erbe und seine Leute

Die größere Welt

Herzog

Reichsfürst

Hof und Herrschaft

Patron und Stifter

Der Sturz

Exil

Tod und Gedächtnis


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru