faksimile detailbratislava: publikace kniha hodiniek ilony andrássyovej. klenot flámskej gotickej miniatúry

Bratislava: Publikace Kniha hodiniek Ilony Andrássyovej. Klenot flámskej gotickej miniatúry

Anotace:

Na zámku Betliar byla letos k vidění výstava nazvaná „Klenot flámskej gotickej miniatúry. Kniha hodiniek Ilony Andrássyovej“, která představila v Slovenském národním muzeu – Muzeu Betliar skutečný skvost pozdně středověké knižní malby, kterým je Kniha hodinek z majetku Ilony Andrássyové (1917-1990).

K výstavě vyšel nedávno reprezentativní katalog, v němž je představeno nejen patnáct biblických scén, které jsou provedeny technikou grisaille, ale pozornost je věnována i osobnosti poslední majitelky, okolnostem nálezu jedinečného manuskriptu a především jeho úchvatné výzdobě. V rámci samotného katalogu jsou pak v měřítku 1:1 reprodukovány všechny miniatury a také srovnávací materiál, kterým jsou bohatě iluminované rukopisy ze 14.-16. století.

Autory jednotlivých textů jsou Dušan Buran, Katarína Bányászová, Július Barczi, Tímea Mátéová, Matúš Molnár a Juraj Šedivý. (SK)

 

Dušan Buran (ed.), Kniha hodiniek Ilony Andrássyovej. Klenot flámskej gotickej miniatúry, O.Z. Andoras v spolupráci so Slovenským národným múzeom – Múzeum Betliar & Slovenská národná galéria, Bratislava 2019, 640 stran, doporučená cena 15 euro

 

Internet:

https://www.sng.sk/sk/o-galerii/aktuality-a-oznamy/1811_kniha-hodiniek-ilony-andrassyovej-v-predaji


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru