knižní novinky detailamsterdam: vyšla kolektivní monografie the velislav bible, finest picture-bible of the late middle ages

Amsterdam: Vyšla kolektivní monografie The Velislav Bible, Finest Picture-Bible of the Late Middle Ages

Anotace:

Nakladatelství Amsterdam University Press vydalo kolektivní monografii „The Velislav Bible, Finest Picture-Bible of the Late Middle Ages“ o proslulé Velislavově bibli, která je od roku 2006 Národní kulturní památkou. Editorkou je Lenka Panušková z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.

Velislavova bible z poloviny 14. století patří mezi nejkrásnější iluminované rukopisy českého původu. Jedná se o tzv. obrázkovou bibli, v níž převažuje obraz nad textem, jenž se omezuje jen na krátké nápisy, přesněji komentáře k zobrazeným výjevům. Název rukopisu vychází ze závěrečné scény, kde u sochy sv. Kateřiny klečí muž identifikovaný nápisovou páskou jako Velislav. Bible obsahuje příběhy z knih Genezis a Exodus, Danielovy vize, příběh o Samsonovi a knihu Judit. Novozákonní část předchází vyprávění o Antikristovi, na které navazuje christologický cyklus a Janovo Zjevení. Další scény znázorňují Kristovo Nanebevstoupení a klíčové události ze života sv. Petra a sv. Pavla. Rukopis končí legendou o sv. Václavovi.

Jednotlivé eseje přibližují rukopis po stránce historické, textové, umělecko-historické a ikonografické. Autorky (Anna Kernbach, Milena Bartlová, Pavlína Cermanová, Lucie Doležalová, Kateřina Horníčková a Lenka Panušková) se zároveň věnují hlavní otázce, kterou je funkce Velislavovy bible. Součástí publikace je i vůbec první edice latinských titulů. (SK)

 

Lenka Panušková (ed.), The Velislav Bible, Finest Picture-Bible of the Late Middle Ages. Biblia depicta as Devotional, Mnemonic and Study Tool, Amsterdam University Press, Amsterdam 2018, 336 stran, doporučená cena 129 euro

 

Internet:

https://www.aup.nl/en/book/9789462980440/the-velislav-bible-finest-picture-bible-of-the-late-middle-ages

 

O rukopisu:

http://www.stavitele-katedral.cz/nejkrasnejsi-stredoveke-rukopisy-x-%E2%80%93-velislavova-bible/

 

Obsah:

Preface

I Studying the Velislav Bible. An Overview (Anna Kernbach and Lenka Panušková)

II Image and Text in the Velislav Bible. On the Interpretation of an Illuminated Codex

(Anna Kernbach and Lenka Panušková)

III The Velislav Bible in the Context of Late Medieval Biblical. Retellings and Mnemonic Aids (Lucie Doležalová)

IV The Books of Genesis and Exodus in the Picture Bibles. Looking for an Audience (Lenka Panušková)

V The Life of Antichrist in the Velislav Bible (Pavlína Cermanová)

VI The Antichrist Cycle in the Velislav Bible and the Representation of the Intellectual Community (Kateřina Horníčková)

VII Ibi predicit hominibus: In Search of the Practical Function of the Velislav Bible (Milena Bartlová)

VIII The Velislav Bible: Critical Edition with Commentary (Anna Kernbach)


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru